wtv.pl
Mateusz Morawiecki

Jakub Kaminski/East News

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. obowiązkowych szczepień. Mówił też o obostrzeniach

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już niedługo szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe? Jedno zdanie Mateusza Morawieckiego wiele mówi na temat najbliższych planów rządu w stosunku do osób, które nie chcą się zaszczepić.

Wszystko wskazuje na to, że polityka rządzących w kwestii obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowie się zmieniła. Potwierdzają to słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezes Rady Ministrów mógł zaskoczyć informacją na temat planów swojego rządu. Czyżby zapewnienia z kampanii Andrzeja Dudy odeszły w zapomnienie? Prezydent w czasie debaty w Końskich zapewniał, że nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień. Mateusz Morawiecki wydaje się mieć jednak inne plany.

Już niedługo szczepienia przeciwko koronawirusowi będą obowiązkowe?

Obecnie preparaty Pfizer i BioNTech, Moderna, AstraZeneca i J&J może przyjąć każdy chętny. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wybór dotyczący szczepień przeciwko koronawriusowi może zostać odebrany.

Dalsza część artykułu pod wideo

W czasie swojej wizyty we Wrocławiu szef rządu zapytany o tę kwestię. Poza zapewnieniem, że jest w stałym kontakcie z Radą Medyczną, wskazał, że obecnie politycy chcą zachęcać do dobrowolnych szczepień.

Co jednak w przypadku, gdy kolejne osoby nie będą chciały się szczepić przeciwko COVID-19? - Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych 2-3 tygodni będziemy podejmować kolejne restrykcyjne kroki - zadeklarował Mateusz Morawiecki. Warto jednak zaznaczyć, że równie dobrze chodzić może o ewentualne obostrzenia dla niezaszczepionych, które miałyby ich zachęcić.

Rada Medyczna jest zdecydowanie bardziej jasna w swoim komunikacie

Eksperci, z którymi ma się stale konsultować premier Mateusz Morawiecki, nie pozostawiają złudzeń co do obowiązkowości szczepień przeciwko koronawriusowi.

Na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej, wskazał, iż "niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia".

Dalsza część artykułu pod materialem wideo:

Co więcej, rządzący mają rozważać również wprowadzenie obowiązku przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 dla nauczycieli oraz osób zatrudnionych na posadach administracyjnych.

Czy obowiązek ten będzie stopniowo rozszerzany? Tego nie wiadomo. Prof. Andrzej Horban podkreślił, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Decydenci mają być w punkcie, gdzie wydanie takich nakazów to jedynie kwestia czasu.

Ponad 34 miliony wykonanych szczepień

Rządowy profil #SzczepimySię przekazał, że dane na sobotę 31 lipca wskazują, iż w pełni zaszczepionych jest 17 398 999 osób. Do tego grona zaliczają się osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki Moderna, Pfizer i BioNTech oraz AstraZeneca, lub jednodawkową J&J.

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat tzw. jednodawkowców. Spora część osób nie zgłasza się na II dawkę szczepionki. Czy również ten problem zostanie przedyskutowany przez gabinet Mateusza Morawieckiego i Radę Medyczną? Wszystko wskazuje na to, że wszystkiego dowiemy się za około 2 tygodnie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Przemysław Czarnek sprawił, że Andrzej Piaseczny chce głośno mówić o swojej orientacji? "[...] chcę i muszę włączyć się w nurt mówienia o tym głośno"

  • W Poznaniu wykorzystują monitoring miejski w walce z piciem w miejscach publicznych

  • Nie żyje Przemysław Gawin. Miesiąc temu 24-latek objął fotel prezesa Bytovii Bytów

Źródło: wyborcza.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >