wtv.pl

KZGM w Katowicach

Katowice: larwy biedronki azjatyckiej na placu zabaw. Do akcji wkroczyli strażacy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Katowice. Służby zamknęły plac zabaw oraz strefy wypoczynku przy ul. Dunikowskiego. Wszystko dlatego, że na placu pojawiły się larwy biedronki azjatyckiej, które mogą silnie uczulać. Strażacy musieli rozpylić środek owadobójczy.

Biedronka azjatycka w Polsce jest gatunkiem inwazyjnym, o czym na własnej skórze przekonali się mieszkańcy Katowic. Na Okrzei na murach parku oraz na terenie placu zabaw zauważono dużą ilość larw tego owadu.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) przekazał, że konieczne jest czasowe ograniczenie dostępu do infrastruktury na ulicy Dunikowskiego w Katowicach. Po konsultacjach urzędnicy zdecydowali, że do działań wkroczyć muszą służby.

Inwazja biedronek azjatyckich w Katowicach

KZGM w Katowicach przekazał, że w związku z faktem, iż biedronka azjatycka może wywoływać silne alergie, plac zabaw musi zostać zamknięty. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych widzimy mur, na którym znajdowało się mnóstwo owadów.

Katowickie służby odczekały dobę z nadzieją, iż biedronka azjatycka się przemieści. Niestety do tego nie doszło i konieczne było wdrożenie innych rozwiązań.

Służby rozpyliły środek owadobójczy

Przez ostatnie 20 lat biedronka azjatycka rozprzestrzeniła się zarówno w Europie, jak i na terenie obu Ameryk. W Polsce po raz pierwszy jej obecność zaobserwowano w 2006 roku w Poznaniu.

KZGM w Katowicach przekazał, iż do walki z owadem włączyli się strażacy. Zadecydowano o rozpyleniu środka owadobójczego. Z racji, iż miejsce, gdzie pojawiły się larwy to miejsce, gdzie bawią i odpoczywają dzieci, działania musiały być stanowcze.

Biedronka azjatycka silnie uczula, dlatego zagrożenie związane z narażeniem najmłodszych mieszkańców Katowic na niebezpieczeństwo było realne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Nie od razu zadecydowano o chemicznym pozbyciu się larw biedronki azjatyckiej

Sylwia Andrykowska z KZGM w Katowicach w rozmowie z lokalnym portalem Katowice24 przekazała, iż decyzja o skorzystaniu ze środka owadobójczego była odkładana w czasie.

- Czym mniej chemii tym lepiej - przekazała, zwracając uwagę, iż środki chemiczne wpływają również na inne elementy ekosystemu, jak zwierzęta i roślinność.

Argumentem, który przeważył szalę na korzyść chemicznego rozwiązania, był fakt, iż biedronka azjatycka mogła zagrozić dzieciom korzystającym z placu zabaw.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, katowice24 Zdjęcie główne: KZGM w Katowicach

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]