wtv.pl > Ekologia > Lody Milka wycofywane ze sklepów. Mają zawierać szkodliwą substancję
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:17

Lody Milka wycofywane ze sklepów. Mają zawierać szkodliwą substancję

lody milka
(zdjęcie ilustracyjne) pxfuel.com

Wycofywanie lodów marki Milka z polskiego rynku rozpoczął już ich producent, firma Froneri, która produkuje lody. W niektórych partiach produktu stwierdzono zbyt wysokie stężenie tlenku etylenu (ETO). Substancja jest szkodliwa dla zdrowia.

O wycofaniu niektórych partii lodów Milka poinformowano w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie firmy Froneri. Wykryto w nich substancję, której obecność w żywności jest nielegalna na terenie Unii Europejskiej.

Jak zaznaczono, obecność tlenku etylenu (ETO) zauważono w jednej z substancji stabilizujących, pochodzącej od dostawcy spółki. Jego stężenie było wyższe od dozwolonego przez unijne normy.

Lody Milka wycofane ze sprzedaży

Na stronie internetowej podkreślono, że wycofanie ze sprzedaży lodów marki Milka ma charakter "prewencyjny".

Jak czytamy, wspomniane stabilizatory roślinne "używane są w bardzo małych ilościach w produkcji produktów lodowych", wobec czego stężenie ETO uznano za "śladowe".

"Prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie" – czytamy w komunikacie spółki Froneri.

Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Dodano, że decyzja dotyczy tylko niektórych partii. Ze sklepów wycofano czekoladowe lody w rożku, na patyku oraz w pudełkach.

Ich pełną listę prezentujemy poniżej.

>
>

źródło: froneri.pl

Według ustaleń Polsat News analogiczne problemy z lodami Milka wystąpiły też w innych europejskich krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Belgii, Danii, Portugalii, Grecji, Rumunii, Cyprze, Andorze oraz na Malcie.

Na prośbę PAP do sprawy odniosła się Komisja Europejska. Organ zaznaczył, że bezpieczeństwo produktów spożywczych obecnych na rynkach UE ma dla niego ogromne znaczenie, czego dowodem jest wprowadzenie systemu wczesnego ostrzegania o żywności i paszach.

Dodano, że KE odbyła trzy spotkania z przedstawicielami państw członkowskich, by wypracować wspólną decyzję o wycofaniu produktów z rynku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: PAP, froneri.pl, Polsat News, wtv.pl zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) pxfuel.com