wtv.pl > Gospodarka > Które obostrzenia zostaną zniesione? Rząd podał datę konferencji
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:50

Które obostrzenia zostaną zniesione? Rząd podał datę konferencji

rząd - obostrzenia
Jakub Kaminski/East News

W środę rządzący mają zaprezentować decyzje dotyczące luzowania restrykcji na najbliższe tygodnie, do 26 czerwca. Z zapewnień ministra zdrowia wynika jednak, że choć zmiany będą istotne, cechować będzie je "kosmetyczny" charakter. Plan na okres wakacyjny zostanie ogłoszony w najbliższy poniedziałek.

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej, na której przedstawiciele rządu zapowiedzieli uruchomienie szczepień dla dzieci od 12 do 15 roku życia, Adam Niedzielski zapowiedział dalsze kroki w sprawie luzowania obostrzeń.

Podczas planowanej na środę konferencji przedstawiony ma zostać plan działania do 26 czerwca, a zatem do momentu rozpoczęcia wakacji.

Rząd przedstawi informacje dot. luzowania restrykcji

1 czerwca szef Ministerstwa Zdrowia dodał, że ogłoszone dziś decyzje raczej nie wpłyną w znaczny sposób na "poziom liberalizacji obostrzeń", który w opinii ministra jest w Polsce wysoki na tle Europy.

Jak przypomina internetowy serwis radia RMF FM, Niedzielski zapowiedział, że rządzący planują "kosmetyczne" zmiany.

Według nieoficjalnych ustaleń portalu zmiany mogą dotyczyć otwarcia dyskotek i sal zabaw, a także zwiększenia limitu gości na imprezach weselnych.

Na wtorkowej konferencji minister zdrowia sugerował bowiem, że obszarem objętym zmianami będą zgromadzenia i związane z nimi limity.

Z wypowiedzi szefa resortu zdrowia wynika, że długofalowy plan, które obejmie również nadchodzące wakacje, zostanie zaprezentowany w najbliższy poniedziałek. O zmianach poinformować ma premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że w związku ze spadkiem dobowej liczby zakażeń świadczących o zakończeniu trzeciej fali epidemii 15 maja rządzący znieśli obowiązek zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu.

Od 21 maja możemy wybrać się do kina i teatru, pamiętając, że obłożenie sali wynosić może 50 procent.

Od ubiegłego weekendu do działania powróciła zamknięta od października minionego roku gastronomia. Zajęty nadal może być jednak co drugi stolik, a odległość między gośćmi powinna wynosić 1,5 metra.

Na wspomnianych weselach czy komuniach na ten moment przebywać może 50 gości. Od poniedziałku do nauki stacjonarnej powrócili ponadto wszyscy uczniowie.

Od 4 czerwca ruszą też koncerty plenerowe. Limit widzów bez zagwarantowania przez organizatora miejsc siedzących wynosił będzie 250, co spotkało się z licznymi protestami pracowników branży muzycznej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl