wtv.pl
Nowe informacje w związku z nieprawidłowościami związanymi z lotem Andrzeja Dudy w lipcu 2020 r.

(zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Kontrowersyjny lot Andrzeja Dudy. Ujawniono stenogramy

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W ujawnionych stenogramach potwierdzono, że to osoba znajdująca się na pokładzie samolotu, gdzie przebywał Andrzej Duda, wywierała presję związaną z przedłużającym się startem. Kolejną sensacyjną wiadomością jest to, że Kancelaria Prezydenta miała dobrze

  • WP w połowie kwietnia ujawniło skandal związany z lotem Andrzeja Dudy z Zielonej Góry do Warszawy 2 lipca 2020 r.

  • TVN24 dotarł do „zaginionych” stenogramów rozmowy kokpitu z wieżą

  • Na nagranych padać mają słowa mówiące o naciskach ze strony załogi samolotu

  • Chociaż nigdzie nie jest wspomniane, iż za naciski odpowiedziany jest prezydent Andrzej Duda, to pada stwierdzenie, że pochodzą one od „najważniejszych pasażerów”

  • Ujawniono również, iż Kancelaria Prezydenta miała świadomość, iż kontrolerzy lotu nie są w stanie pozostać na swoim stanowisku dłużej niż do 22

Kolejne kontrowersje związane z nieregulaminowym lotem Andrzeja Dudy do Warszawy. O sprawie informowaliśmy już w połowie kwietnia, tuż po ujawnieniu skandalu przez Wirtualną Polskę.

Sprawa związana z ewentualnymi działaniami w związku z możliwym skandalem źle wpływającym na wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy ma swój ciąg dalszy. Do mediów dotarły stenogramy rozmów między załogą siedzącą w kokpicie a wieżą. 

Dodatkowo dziennikarze weszli w posiadanie wymiany korespondencji między LOT-em i Kancelarią Prezydenta. Osoba pracująca w kancelarii miała potwierdzić autentyczność ustaleń.

Lot Andrzeja Dudy to wynik nacisków ze strony wpływowych pasażerów?

Ujawnione stenogramy mogą być dla Andrzeja Dudy sporym problemem. Wcześniej prezydent utrzymywał, że on sam nie miał pojęcia o zaistniałej sytuacji i miał spokojnie oczekiwać na start samolotu.

Dodatkowo w wywiadzie telewizyjnym podkreślał, że jeśli wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości to powinny zająć się tym odpowiednie organy. Najnowsze ustalenia na temat lotu z lipca 2020 r. z lotniska w Babimoście pod Zieloną Górą do Warszawy stanowić mogą sporą rysę na wersji Andrzeja Dudy.

W ujawnionych rozmowach instruktora siedzącego wraz z kapitan w kokpicie nie wynika, iż osobą wywierającą nacisk na start maszyny jest Andrzej Duda. Pozostaje jednak pytanie kto nią jest.

Rozmowa kokpitu z wieżą ujawniona przez TVN24

Sprawa od początku była niejasna. Podkreślano, że osoby koordynujące lot Andrzeja Dudy wiedziały o nieprawidłowościach. W rozmowach nie tyle martwiono się, że samolot z prezydentem kraju przez 4 minuty przemierzał ogólnodostępną przestrzeń powietrzną bez kontroli, ile fakt, iż może negatywnie wpłynąć to na jego wizerunek przy finiszu kampanii.

TVN24 dotarło do nagrań rozmowy instruktora, który dowodził z racji wyższej rangi, gdzie wprost mówi się o naciskach. - Wieżyczko, jak to czasowo jest, bo tu z tyłu nas pytają najważniejsi pasażerowie, co się dzieje? - padło na nagraniach.

Dalsza część również nie świadczy na korzyść osób decyzyjnych związanych z organizacją lotu Andrzeja Dudy. Wieża odpowiada i podkreśla, że „wszyscy zdają sobie sprawę z sytuacji” i rozumieją trudności załogi. Instruktor również wyraził zrozumienie, jednak dodał, że „z tyłu nas też naciskają, dlatego pytam, żeby ewentualnie rzucić hasłem jakimś”. 

Czarne chmury zebrały się również nad Kancelarią Prezydenta. Ujawniono bowiem maile wymieniane przez nią z LOT-em.

Kancelaria Prezydenta dobrze wiedziała o godzinach pracy kontrolerów na lotnisku pod Zieloną Górą?

Głównym tematem wymiany maili między LOT-em a Kancelarią Prezydenta było ustalenie godziny startu samolotu z Andrzejem Dudą na pokładzie. Początkowo zakładano, że będzie miało to miejsce 2 lipca, ale o godzinie 20. Później, już w dniu samego lotu, przesunięto start na godzinę 21:30.

W wiadomości wysłanej 2 lipca o godzinie 9:12 jasno przedstawiono czas pracy kontrolerów lotniska, gdzie startować miał lot Andrzeja Dudy. „Z informacji, które udało mi się uzyskać od Dyżurnego Portu w Zielonej Górze, godziny pracy kontrolerów ATC na dzisiaj to 19.00-22.00” . Kancelaria Prezydenta miała popołudniu potwierdzić LOT-owi, iż otrzymała informacje o braku możliwości wydłużenia pracy kontrolera w Babimoście.

Prezydent Andrzej Duda nie zdecydował się na skomentowanie najnowszych ustaleń dziennikarzy badających sprawę. LOT oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej również milczą.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 Źródło: WP / TVN24

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >