wtv.pl > Polska > Już w ten weekend Polskę ogarną upały. IMGW i policja przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:52

Już w ten weekend Polskę ogarną upały. IMGW i policja przypominają o zasadach bezpieczeństwa

IMGW i policja ostrzega przed nadchodzącym upałem
Piotr Molecki/East News

W związku z nadchodzącymi upałami IMGW wydało specjalny poradnik, jak postępować, gdy słupki na termometrze zaczną gwałtownie rosnąć. Swój apel wydała również policja. Służby podkreślają, że wyższe temperatury połączone z lekkomyślnością mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz zwierząt.

Nie ulega wątpliwości, że najbliższe dni przyniosą ze sobą upał. Znaczny wzrost temperatury będzie odczuwalny, jednak wiąże się to również z pojawieniem się zagrożeń.

Policja w związku z nadciągającymi upałami postanowiła wystosować apel. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne vademecum, by na niebezpieczeństwo związane z wysoką temperaturą przygotować jak największą ilość osób.

IMGW ostrzega: do Polski nadciągają upały

Niedawno informowaliśmy, że od 15 czerwca temperatura w kraju zacznie rosnąć i nadużyciem nie będzie mówienie o fali upałów objemujących swoimi wpływami całą Polskę (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Już w weekend słupki na termometrach pokażą nawet ponad 30 stopni w cieniu. W związku z tym IMGW wydało specjalne vademecum przypominające nam o zasadach bezpieczeństwa.

Zaledwie kilka prostych zasad i nawyków uchroni nas przed niebezpieczeństwem. Eksperci podkreślają, że należy przede wszystkim unikać ciągłej ekspozycji na promienie słoneczne.

Ważne jest również nawodnienie. Należy regularnie dostarczać organizmowi niezbędną ilość wody, a tej potrzeba nam znacznie więcej, gdy pojawiają się upały. Warto unikać również wysiłku fizycznego.

IMGW podkreśla, by nie lekceważyć gorszego samopoczucia zarówno u siebie, jak i osób znajdujących się w otoczeniu. W przypadku, gdy zaczniemy czuć się słabo, należy natychmiast komuś o tym powiedzieć.

Udar cieplny, jak reagować?

Warto wiedzieć jak reagować, gdy widzimy osobę mogącą potrzebować pomocy. W czasie upałów bardzo często dochodzi do udaru cieplnego.

— Jeśli u kogoś w Twoim otoczeniu wystąpią objawy udaru cieplnego, takie jak: wysoka temperatura ciała (> 39°C), gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i delirium (majaczenie, bredzenie), drgawki, konwulsje i/ lub brak przytomności niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia ratunkowego — przekazuje IMGW w swoim vademecum na temat zachowania w okresie podwyższonej temperatury.

Do apeli meteorologów przyłączyła się również policja. Wtórując specjalistom z IMGW, służby podkreślają, że upały są bardzo niebezpieczne szczególnie dla dzieci. Nie wolno jednak zapominać również o zwierzętach.

W czasie upałów nie zostawiaj zwierząt i dzieci w zamkniętych pojazdach

Apel policji skierowany jest głównie do osób dorosłych, gdyż to właśnie od nich zależne są kwestie bezpieczeństwa dzieci oraz zwierząt. W okresie upałów wiele mówi się o wzroście temperatur w zamkniętych pojazdach. Jest to realne zagrożenie życia.

— Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, [...] nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia — przekazuje łódzka policja.

Jednocześnie służby podkreślają, że pozostawienie zwierzęcia w samochodzie może wiązać się z karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat. — Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt — dodaje Komenda Miejska Policji w Łodzi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV, IMGW

Piotr Molecki/East News

Powiązane