wtv.pl
EN 01480582 0048

Piotr Molecki/East News

Piłkarze zarabiają miliony, a pielęgniarki i pracownice żłobków są na minimalnej krajowej. I to największa przegrana - polityków

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

W pierwszym polskim meczu EURO 2020 polscy piłkarze przegrali ze Słowakami 1:2. Od wczoraj oburzeni kibice krytykują ich błędy. Tego samego dnia, gdy Polacy przegrali, pracownice żłobków przyniosły prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi brudne pieluchy na znak protestu. 10 lat temu pracownice żłobków w Poznaniu po raz pierwszy zażądały wyższego wynagrodzenia od władz miasta. Urzędujący wówczas prezydent Ryszard Grobelny powiedział, że do 2032 roku podwyżek nie będzie. Po zmianie prezydenta miasta na polityka Platformy Obywatelskiej nic się w tym względzie nie zmieniło.

- Zawody, w których pracują mężczyźni, zarabiają znacznie więcej niż zawody, w których pracują kobiety. Kobiety pracujące dla tego miasta są dyskryminowane - mówiła na proteście proteście Magda Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej.

Obecnie różnica zarobków między grupami pracowników Urzędu Miasta Poznania i zakładów utrzymania infrastruktury a pracownicami żłobków wynosi ponad 1250 zł miesięcznie brutto. Inicjatywa Pracownicza podkreśla, że pracownice żłobków od 10 lat pozostają najgorzej zarabiającymi spośród wszystkich 37 kategorii zatrudnionych w jednostkach finansowanych z budżetu miasta Poznania. Zaznacza, że to dyskryminacja kobiet. Prezydent, który rzuca hasłami równouprawnienia i wsparcia dla kobiet, jednocześnie w kwestii pracy dyskryminuje kobiety - twierdzą związkowczynie.

Po co ja się uczyłam? By błagać o pieniądze na leki?

- Dzieci trzeba przewijać, uczyć jeść, chodzić, śpiewać, tańczyć, opiekować się nimi, żeby nic im się nie stało - mówiła Katarzyna Korcz. - Jesteśmy codziennie narażone na zarażenie koronawirusem, na wszelkie choroby: jelitowe, przeziębienia, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli. Nikt się nie liczy z tym, że potrzebujemy pieniędzy na leki. Starzejemy się, a młodzi ludzie nie chcą po wykształceniu zająć się dziećmi, nie za takie pieniądze. Nowe drogi, centra handlowe, kamienice - to wszystko jest ważne w Poznaniu, ale opieka nad dziećmi jest na dalszym planie. Spójrzcie, jak wyglądają placówki, jak wyglądają parki dla dzieci. Nie mamy zabawek od 3 lat! A co dopiero mówić o naszych pensjach, walczymy o nie od 10 lat. Postarzałyśmy się i nie mamy już tyle sił. Już mi się rz*gać chce, gdy stoję przed budynkiem Urzędu Miasta, by żebrać o jałmużnę. Dadzą nam 100 zł! 100 zł brutto! Co ja mam, k*rwa z tym zrobić? Do kieszeni schować? Wpłacić do banku, żeby urosło? Marnują nam się kręgosłupy, kolana, mamy zniszczone ręce. Po co ja się uczyłam? By błagać o pieniądze na leki?

- Jestem świeżo upieczoną żłobianką, ale zdążyłam już się nauczyć, że poniedziałki w żłobkach są najgorsze. Dzieci przychodzą ze sporym bagażem po weekendzie - nie dość, że emocjonalnym, to nie wiadomo, czego się spodziewać w pieluchach - mówiła młoda żłobianka i wyrzuciła z siatki pieluchy. - Chcemy, żeby dzisiaj to pan Jaśkowiak sam posprzątał te pieluchy. My to robimy codziennie.

Jacek Jaśkowiek, mimo wielokrotnych wezwań i próśb pracownic żłobków, nie wyszedł, by z nimi porozmawiać.

Dyskryminacja pracujących kobiet

- Pracownice żłobków są często zmuszane do pracy na dwa etaty, żeby przeżyć - a wykonują tak istotną pracę dla naszego miasta. Pracę, bez której to miasto nie jest w stanie funkcjonować. Kobiety nie będą pracować dla tego miasta za darmo. Nie będą zmieniać pieluch za pensję minimalną. Niektóre nie otrzymują nawet pensji minimalnej - mówiła Magda Malinowska.

Najniższa krajowa w Polsce dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa to 18,30 zł brutto za godzinę. Pracownica żłobka może zarabiać w dobrej sytuacji na przykład 20 zł na godzinę. A piłkarz – ponad 15 tysięcy złotych w trakcie tej samej godziny. Czy piłkarz pracuje 750 razy ciężej od pracownicy żłobka? Czy zapewnienie rozrywki kibicom jest 750 razy ważniejsze od opieki i wychowywania dzieci?

Sprawy "męskie" to te wysoko wynagradzane i szanowane - piłka nożna jest jedną z nich. Sprawy "kobiece" to te nisko wynagradzane i pogardzane - i tu w grę wchodzi cały sektor opieki, edukacji czy zdrowia.

Kilka milionów miesięcznie vs. 3940 zł miesięcznie

Robert Lewandowski w 2019 r. zarobił ok. 29 milionów euro. A to wcale nie najwięcej – Lewandowski jest dopiero na dziewiątym miejscu wśród najlepiej zarabiających piłkarzy świata. Roczny dochód Messiego wynosi 131 milionów euro. To oznacza, że Argentyńczyk każdego dnia zarabia 359 tysięcy euro, każdej godziny 15 tysięcy euro, każdej minuty 250 euro, a każdej sekundy – 4 euro.

Tymczasem średnie wynagrodzenie pielęgniarek i położnych wynosi 3940 zł brutto miesięcznie. To 84% wartości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Mediana wynagrodzeń to 3799 zł brutto - czyli niecałe 91% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Tak nam mówi analiza ze 165 szpitali zawarta w raporcie z badania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych "Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w szpitalach i POZ" z 31 grudnia 2017".

Pielęgniarka żyje średnio 20 lat krócej niż inne Polki

Z kolei Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała raport dotyczący aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce w 2021 r. Przygotowano go w oparciu o dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wynika z niego, że największy liczbowo przedział wiekowy wśród pielęgniarek to 51–60 lat (35,8% liczby zatrudnionych). Mimo nabycia uprawnień emerytalnych ciągle pracuje w zawodzie aż 63 120 pielęgniarek. To 27,2% ogółu zatrudnionych. Te pielęgniarki i położne mogą w każdej chwili przejść na emeryturę. Po odejściu osób, które pracują, mimo iż mają uprawienia emerytalne, aż 272 szpitale pozostaną bez pielęgniarek i położnych.

Grubo ponad 50% pielęgniarek jest po 50. roku życia.

Statystyczna pielęgniarka czy położna żyje krócej niż statystyczna Polka. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres ostatnich pięciu lat, wyliczyła, iż średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 61,5 roku. A średnia wieku kobiet w Polsce to 81,8 lat. Pielęgniarka żyje więc średnio 20 lat krócej niż inne kobiety w Polsce.

Zgodnie z przewidywaniami w 2030 r. aż 482 szpitale pozostaną w ogóle bez pielęgniarek i położnych.

Po roku walki z pandemią Covid-19 na nic nam oklaski, odznaczenia i kwiaty

Dzień po przegranej Polaków w Euro 2020, gdy emocje jeszcze nie opadły, pielęgniarki i położne wyszły pod Sejm, w którym głosowane były poprawki Senatu dotyczące podwyżek dla pracowników medycznych. Zgodnie z rządową propozycją pielęgniarki i położne zarabiałyby minimum 3772 zł brutto, a z propozycją Senatu - aż 4651 zł brutto.

- Po roku walki z pandemią Covid-19, aby wyrazić nam swoją wdzięczność za nieugiętą postawę w walce o zdrowie i życie Polek i Polaków, za ofiary śmiertelne, na nic nam oklaski, odznaczenia i kwiaty - przemawiała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Potrzebne są trwałe zmiany, a jedną z nich są godne wynagrodzenia, o które dzisiaj walczymy. Nie ma medyków, nie ma leczenia.

Kolejne pielęgniarki i położne opowiadały o pandemicznym pogorszeniu warunków pracy, walce o życie ludzi na pierwszej linii frontu, a także o długotrwałym stresie, wycieńczeniu i wypaleniu zawodowym. Wskazywały, że się starzeją, a nowych osób na ich miejsce nie widać.

Sejm głosami PiS-u odrzucił poprawki dotyczące podwyżek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych.

Jakiego chcemy świata?

Ale media więcej miejsca poświęcały Euro 2020 i porażce polskich piłkarzy niż głosowaniu sejmowemu i wielkiej porażce polskich polityków, którzy taką decyzją zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Nie ma też za wiele o wczorajszym proteście pracownic żłobków i porażce prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który zignorował słowa pracownic żłobków i nie pojawił się, by wysłuchać ich i z nimi porozmawiać.

I to wina polityków. Porównywanie zarobków pracownic żłobków czy pielęgniarek z olbrzymimi zarobkami piłkarzy to nie atak na tych drugich. To nie piłkarze wyznaczają sobie przecież wynagrodzenia i zasady rządzące tym światem. To nie oni decydują, by mężczyźni zarabiali w swoich zawodach znacznie więcej niż kobiety. Robią to politycy i najbogatsi. Porównanie zarobków może wyeksponować nierówności i wartości, które napędzają ten system.

Może czas go zmienić? Może przegrana Polaków w Euro 2020 to dobry moment, by porozmawiać o dysproporcji zarobków i pomyśleć, co z nią zrobić? Dla dobra - zdrowia i życia - nas wszystkich.

Tagi:

Robert LewandowskiStrajk pielęgniarekPłaca minimalnaZarobkiEuro 2020COVID-19Koronawirus

Maja StaśkoAutor

Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka, autorka książek i scenariuszy

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maja.stasko@iberion.pl

Podobne artykuły

“Jak tylko wrócę, od razu trafię do więzienia”. Białorusini uciekli do Polski i opowiedzieli nam swoje historie [REPORTAŻ]

Czytaj więcej >
Wyrzucenie uczennicy wywołało dyskusję w całym kraju.

Lewica staje w obronie uczniów prześladowanych w szkołach. Szczegóły porannej konferencji

Czytaj więcej >
Noszenie masek miało wpływ na każdego z nas.

Od jutra żegnamy maseczki na świeżym powietrzu. Jak wpłynęły one na nasze życie? Rozmowa z psychologiem

Czytaj więcej >
Konflikt w Izraelu narasta.

Eskalacja konfliktu w Izraelu. Konieczny: “Ugięcie się ze strony Izraela to jedyny sposób na zmianę”

Czytaj więcej >