wtv.pl > Polska > Nad Polskę sunie potężna fala palących upałów. Od 15 czerwca będzie coraz cieplej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.06.2022 02:02

Nad Polskę sunie potężna fala palących upałów. Od 15 czerwca będzie coraz cieplej

Już niedługo do Polski zawita silny upał
screen ventusky.com

Już niedługo w Polsce pojawią się prawdziwe upały, a prognoza pogody oraz modele meteorologiczne pokazują, że są to tezy poparte faktami.

To już pewne i wystarczy kilka chwil z prognozą pogody na czerwiec, by zdać sobie sprawę, że to, czego doświadczamy obecnie, jest jedynie przedsmakiem tego, co czeka nas już za kilkanaście dni.

Czerwiec zaskoczy nas wysokimi wskazaniami termometrów. Wszyscy, którzy nie zaopatrzyli się jeszcze w letnie i przewiewne rzeczy, powinni nadrobić te braki jak najszybciej. Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń — będzie dużo cieplej.

Czerwcowa prognoza pogody zapowiada upał

Europejscy, w tym polscy, meteorolodzy przekazują coraz dokładniejsze prognozy pogody. W ostatnim czasie wszyscy chcą wiedzieć, jak będą wyglądać wakacje.

Zanim jednak rozpoczną się one na dobre, to już spora część Polek i Polaków może być zmęczona upałami. Według europejskiej prognozy pogody już w połowie czerwca temperatura w naszym regionie Europy znacząco wzrośnie.

Obecnie to Bliski Wschód na mapach objęty jest kolorem czerwonym. Tam termometry wskazują nawet 50 stopni Celsjusza. Na szczęście prognozy pogody dla Polski nie są również tropikalne.

W połowie miesiąca należy spodziewać się jednak, że prognoza pogody na każdy kolejny dzień będzie mówić o nieustającej fali gorąca. Za kilkanaście dni termometry zaczną wskazywać nawet ponad 30 stopnie Celsjusza w cieniu.

Model prognozy pogody dla Europy

Najszybciej temperatura zacznie wzrastać w Hiszpanii. Modele meteorologiczne pokazują, że Polska bardzo szybko również zanotuje duży wzrost temperatury powietrza.

Od 15 czerwca będzie coraz cieplej. W przeciągu trzech dni, do 18.06, słupki na termometrach wzrosną i pokażą 33 stopnie Celsjusza.

Niestety tak nagła zmiana pogody zaowocuje niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. Wszystko wskazuje na to, że w weekend 19-20 czerwca spodziewać należy się silnych burz.

Jest to bezpośrednio związane z faktem spotkania się dwóch frontów atmosferycznych o zupełnie innym charakterze. Prognozy pogody jasno wskazują jednak, że tuż po weekendzie 19-20.06 nad Polską ponownie rozciągnie się fala upałów.

IMGW już teraz ostrzega

Co roku w okresie wzrostu temperatur niemal cała Polska objęta jest alarmem pożarowym. W lecie strażacy bardzo często wzywani są do pożarów lasu.

Już teraz IMGW ostrzega, że sytuacja jest poważna. Chociaż prognoza pogody mówi, że upały dopiero przed nami, już teraz mapa polskich lasów obfituje w kolor czerwony oznaczający zagrożenie wystąpieniem pożaru.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: IMGW / fanipogody.pl

Powiązane