wtv.pl > Polityka > Jest wniosek o wotum nieufności wobec trzech ministrów
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:49

Jest wniosek o wotum nieufności wobec trzech ministrów

Koalicja Obywatelska składa wniosek o wotum nieufności
Reporter/Andrzej Iwanczuk

Obóz parlamentarny Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego, Jacka Sasina i Michała Dworczyka. Zdaniem przedstawicieli KO, ministrowie złamali prawo próbując przeprowadzić nielegalne wybory korespondencyjne w 2020 r.

Podczas konferencji Koalicji Obywatelskiej głos zabrał m.in. szef klubu Cezary Tomczyk.

Koalicja Obywatelska vs Kamiński, Sasin i Dworczyk

W Sejmie odbyła się dziś konferencja prasowa członków Koalicji Obywatelskiej, podczas której wystąpili Cezary Tomczyk (szef KO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) oraz Małgorzata Tracz (Zieloni).

Podczas wystąpienia, dziennikarze powiadomieni zostali o złożeniu przez klub parlamentarny wniosków o wotum nieufności wobec trzech ważnych ministrów w polskim rządzie. Sprawa dotyczyć ma ubiegłorocznych nieodbytych wyborów korespondencyjnych.

Zaledwie we wtorek szef Narodowej Izby Kontroli Marian Banaś ogłosił, że kierowana przez niego instytucja zamierza złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z próbą organizacji głosowania na prezydenta w trybie korespondencyjnym.

Szef NIK powiadomił, że sprawa dotyczy premiera Mateusza Morawieckiego, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka.

Czy rząd dopuścił się przestępstwa?

Wotum nieufności, o które zabiegają politycy Koalicji Obywatelskiej, ma dotyczyć trzech ostatnich z wymienionych ministrów. Ich działalność, mającą na celu doprowadzenie do ubiegłorocznych wyborów 10 maja, Tomczyk nazwał "gabinetowym zamachem stanu".

Jego zdaniem, Sasin, Kamiński i Dworczyk mieli współpracować w celu przeprowadzenia wyborów, w których miał wygrać prezydent Andrzej Duda "w sposób absolutnie nielegalny i pozakonstytucyjny".

- To pierwszy raz w historii Polski, kiedy Najwyższa Izba Kontroli, organ konstytucyjny, zarzuca premierowi i ministrom złamanie prawa - powiedział szef Koalicji Obywatelskiej w nawiązaniu do działań Mariana Banasia.

Zaznaczył również, że choć wyborów ostatecznie nie udało się przeprowadzić, to budżet stracił z tego tytułu w bezsensowny sposób 100 mln zł, których nikt nie jest w stanie państwu zwrócić.

Prezydenckie wybory finalnie odbyły się 28 czerwca (I tura) i 12 lipca (II tura) 2020 r. Po starciu z Rafałem Trzaskowskim, wygrał je pełniący dotychczasowe obowiązki prezydenta Andrzej Duda.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsatnews.pl

Powiązane