wtv.pl
Jarosław Kaczyński

Sejm/screen z transmisji

Jarosław Kaczyński w Sejmie pożegnał Jerzego Wilka

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński postanowił osobiście pożegnać zmarłego parlamentarzystę Prawa i Sprawiedliwości - Jerzego Wilka. Lider partii rządzącej wszedł na mównicę i wraz z grupą posłów odmówił modlitwę. Pamięć polityka uczczono minutą ciszy.

  • 16 maja wszystkie media pisały o śmierci posła Zjednoczonej Prawicy z Elbląga, Jerzego Wilka. Nieoficjalnie podaje się, że przyczyną śmierci była choroba. Parlamentarzysta ostatnie chwile miał spędzić pod opieką lekarzy tamtejszego szpitala wojewódzkiego

  • Informacje o utracie parlamentarzysty podał jeden z wysoko postawionych polityków partii - Krzysztof Sobolewski. Zmarłego zastąpi osoba o najlepszym wyniku z listy w okręgu elbląskim - Adam Ołdakowski

  • Dziś zmarłego pożegnali wszyscy posłowie na Sejm IX kadencji. Jarosław Kaczyński osobiście żegnał kolegę z mównicy, inicjując modlitwę w jego intencji

19 maja od godziny 10 rano trwa 30. posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałkini Elżbieta Witek przed rozpoczęciem obrad wystosowała szczególny komunikat w sprawie Jerzego Wilka. Chwilę później na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński.

- Szanowni państwo, 16 maja bieżącego roku zmarł Jerzy Wilk. Przedsiębiorca i samorządowiec. W latach 2013-2014 prezydent Elbląga. Do 2015 roku przewodniczący rady miejskiej w Elblągu, a także poseł na Sejm VIII i bieżącej kadencji - zaczęła Witek.

Jarosław Kaczyński z mównicy żegna Jerzego Wilka

Zgodnie z obowiązującymi zasadami kultury sejmowej, po śmierci jednego z posłów za przeprowadzenie minuty ciszy odpowiedzialna jest osoba prowadząca obrady. W tym wypadku było inaczej. Po odczytaniu krótkiej biografii Wilka na mównicę poproszono wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Członkowie klubu zaczęli wznosić oklaski.

- Rzeczywiście, 16 maja przedwcześnie, mając 66 lat, odszedł Jerzy Wilk. Był działaczem Solidarności, działaczem Komitetu Obywatelskiego w Elblągu, działaczem Porozumienia Centrum, a później Prawa i Sprawiedliwości. Przez wiele kadencji był samorządowcem - deklarował.

Charles Grodin nie żyje

Nie żyje Charles Grodin. Aktor zdobył popularność dzięki serii filmów "Beethoven"

CZYTAJ DALEJ

- Od 1999 roku był w radzie Elbląga. Był wiceprzewodniczącym, a później przewodniczącym rady miasta. Ostatecznie został prezydentem miasta. Później został posłem. Był nim niespełna 6 lat - dodawał.

Przypomnijmy, że według nieoficjalnych informacji Wilk zmarł w szpitalu w wyniku zaostrzenia się ciężkiej choroby. - Był człowiekiem zasłużonym dla Elbląga i całego przedsięwzięcia, które ma uczynić Polskę bardziej sprawiedliwą i lepiej się rozwijającą - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Czym zajmował się poseł PiS-u Jerzy Wilk? To on inicjował debatę o przekopie Mierzei Wiślanej

Zmarły otrzymał mandat wyborczy, startując z okręgu elbląskiego. Z informacji udostępnionych przez Państwową Komisję Wyborczą wiemy, że w 2015 roku samorządowiec otrzymał 14 904 głosów. W 2019 znacznie poprawił wynik. Uzyskał 18 620 głosów poparcia.

Jerzy Wilk od ostatnich wyborów złożył 8 interpelacji oraz 2 zapytania. Imponuje jednak aktywność polityka w głosowania. Wziął udział w aż 3337 z 3355 głosowań sejmowych.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości w izbie niższej realizował się jako zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Był członkiem Podkomisji stałej gospodarki komunalnej, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >