wtv.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński ostrzega niezaszczepionych? Prezes zapowiada "bardziej rygorystyczne kroki"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:59

Jarosław Kaczyński ostrzega niezaszczepionych? Prezes zapowiada "bardziej rygorystyczne kroki"

Jarosław Kaczyński w Sejmie - 2

Lider Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział podjęcie wszystkich możliwych działań, by zachęcić do szczepień przeciw COVID-19. Jarosław Kaczyński wspomniał też "bardziej rygorystyczne kroki". Według prezesa PiS "odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki".

W trakcie rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Polską Agencją Prasową poruszono między innymi kwestię niechęci znacznej części społeczeństwa do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Lider ekipy rządzącej przyznał, że sam jest już w pełni zaszczepiony, a po zabiegach nie odczuwał żadnych skutków obocznych. I dodał: – Niektórych boli ręka, mnie nie bolała.

Jarosław Kaczyński o niezaszczepionych: Skrajny egoizm

Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że odmowa szczepienia nie jest kwestią "wolności jednostki". Podkreślił, że "granicą wolności są prawa innych ludzi" i nikt nie ma prawa narażać innych na utratę zdrowia czy życia.

Zdaniem lidera Zjednoczonej Prawicy odmowa szczepienia to "skrajny egoizm". Wspomniał przy tym tezę "człowiek człowiekowi wilkiem", do której jego zdaniem nieświadomie odwołują się antyszczepionkowcy, powołując się na wolność.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że wobec pojawiania się nowych wariantów wirusa konieczne jest wypracowanie zbiorowej odporności.

Obostrzenia dla niezaszczepionych

W rozmowie z PAP przywódca ekipy rządzącej zaznaczył, że oprócz zachęcania do szczepień należy podjąć wszystkie – w tym bardziej rygorystyczne – działania.

Według Kaczyńskiego państwo ma obowiązek zrobić wszystko, by w jak najwyższym stopniu obronić obywateli przed pandemią.

Dodał, że przy podejmowaniu decyzji trzeba "kierować się dobrem ludzi", nie zaś "myśleniem o tym, aby nie narażać się jakiejś grupie wyborców". Nie jest tajemnicą, że wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości również istnieje grupa niechętna szczepieniom.

Zapytany o restrykcje dla osób niezaszczepionych, które mogą zostać wprowadzone wraz z rozwojem kolejnej fali epidemii, Jarosław Kaczyński przyznał, że grupa "może spodziewać się obostrzeń".

Prezes PiS zaznaczył też, że politycy muszą brać odpowiedzialność za trudne wybory i nie mogą ulegać osobom mającym "kłopot z analizą sytuacji i zbyt niski poziom empatii".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: PAP, wtv.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER