wtv.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Politycy zarabiają mniej niż europarlamentarzyści. Tak PiS każe posłom tłumaczyć podwyżki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podwyżki dla polityków zbulwersowały opinię publiczną. Z najnowszego sondażu wynika, że dwie trzecie Polaków sprzeciwia się podwyższaniu pensji polskim parlamentarzystom. PiS konsekwentnie odpiera krytykę i rozdaje posłom tajną instrukcję, jak mają tłumaczyć się z podwyżek.

Podwyżki dla polityków według PiS. Tajna instrukcja trafiła do posłów

Podwyżki dla polityków w przededniu czwartej fali pandemii to najnowszy pomysł PiS. 31 lipca rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Wyższe pensje, nawet o 60 proc., mają trafiać do parlamentarzystów od sierpnia. Na ich konto ma wpływać 12 tys. zł, czyli o 6,3 tys. zł więcej niż dotychczas.

Na podwyżki załapią się również marszałkowie i premier, którzy będą zarabiali po 20 tys. zł miesięcznie. Wyższe wynagrodzenie otrzyma nawet prezes NBP - 13,5 tys. zł.

Od ponad tygodnia nie milkną głosy krytyki pod adresem inicjatorów “zarobkowej rewolucji”. Dlatego też PiS postanowiło wysłać do posłów tajną instrukcję, aby zasugerować im, jak powinni tłumaczyć się z wyższych pensji. Do pisma dotarł Super Express.

- Nigdy nie będzie dobrego momentu na podwyżki. Uposażenia polskich parlamentarzystów są jednymi z najniższych w Europie - cytował fragment tajnej instrukcji członek Zjednoczonej Prawicy w rozmowie z gazetą.

Posłowie PiS mają za zadanie przekonywać opinię publiczną, że pensje wzrosły o 40 proc. w ciągu ostatnich lat, a płaca minimalna - o 60 proc. Dlatego też podwyżki należą się również politykom, którzy odpowiadają za kraj. Tylko czy taka argumentacja przekona zbulwersowane społeczeństwo?

Podwyżki w ogniu krytyki. Społeczeństwo jest na “nie”

Niezgoda na podwyżki jest ogromna. Skalę niezadowolenia z nowego rozporządzenia ujawnia najnowszy sondaż przeprowadzony przez SW Research na zlecenie “Rzeczpospolitej”.

65,3 proc. respondentów, czyli prawie dwie trzecie, uważa, że politycy otrzymują odpowiednie wynagrodzenia, a podwyżki są niepotrzebne. Zaledwie 22,7 proc. ankietowanych sądzi, że politycy powinni zarabiać więcej. Z kolei 15,6 proc. osób opowiada się za podwyżkami, ale dopiero od następnej kadencji parlamentu.

Wśród przeciwników podwyżek przeważają kobiety (74 proc.), choć niezadowolenie jest dość duże również wśród mężczyzn (55 proc.). Sondaż wskazuje, że młodsi Polacy są bardziej przychylni podwyżkom. 

Czy podwyżki staną się faktem? Podpisy zostały złożone, ale do Sejmu wpłynął wniosek opozycji o anulowanie rozporządzenia. Wszystko rozstrzygnie się prawdopodobnie w trakcie sejmowego głosowania.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Poseł PiS promuje Polski Ład na Twitterze. Z kieszeni wyciąga banknoty z kieszeni

  • Andrzej Duda odwiedził sklep z odzieżą patriotyczną Red is Bad. Konkretny kierunek prezydenta?

  • Kolejna wpadka TVP Info. Porównanie stawek prezydenta Polski i… Wielkiej Brytanii

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >