wtv.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Jacek Sasin: sytuacja polskiej gospodarki jest "bardzo dobra". Wszystko dzięki spółkom Skarbu Państwa

12 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, ocenił stan polskiej gospodarki. W wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” przyznał, że sytuacja jest “bardzo dobra”, a najnowsze wyliczenia - obiecujące. Jego zdaniem “świetne wyniki” nie byłyby możliwe, gdyby nie spółki Skarbu Państwa.

Jacek Sasin o gospodarce. “Przy takich danych biegi trzeba będzie przekładać na wyższe”

Jacek Sasin w rozmowie z Andrzejem Stecem z “Rzeczpospolitej” postanowił ocenić stan polskiej gospodarki. Punktem rozważań ministra aktywów państwowych były gospodarki państw Zachodu. 

- Jeśli patrzymy na popandemiczną sytuację gospodarek innych krajów, jest chyba jasne, że sytuacja polskiej gospodarki jest bardzo dobra - stwierdził polityk.

Minister przypomniał także o “świetnych wynikach”, które zaraportował GUS. PKB Polski wzrósł realnie o 11,1 proc. rok do roku, a 2,1 proc. kwartał do kwartału. 

Jego zdaniem wyliczenia napawają optymizmem, a przyszłość polskiej gospodarki jest obiecująca. - Mam nadzieję, że przy takich danych biegi trzeba będzie przekładać na wyższe - przyznał szef resortu.

Skąd ten sukces? Sasin mówi o “odpowiedzialności” spółek, które nadzoruje

Jacek Sasin był pytany również o źródło sukcesu gospodarczego Polski. W jego opinii takiego rezultatu nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie spółki Skarbu Państwa, które “w czasie pandemii wykazały się dużą odpowiedzialnością”.

Minister zdradził, że w ubiegłym roku inwestycje spółek Skarbu Państwa osiągnęły niemal rekordowy poziom zbliżony do 45 mld zł (wzrost o 19,1 proc.). W tym samym czasie nakłady polskich przedsiębiorstw odnotowały spadek o 13,1 proc.

- O dobrej kondycji najlepiej świadczy też fakt, że od początku roku do połowy sierpnia indeks spółek Skarbu Państwa na GPW wzrósł aż o 24,3 proc. WIG20 zyskał w tym czasie 19,3 proc. Widać wyraźnie, że gospodarka ruszyła - stwierdził polityk.

Działacz PiS jest przekonany, że motorem do dalszego rozwoju będą inwestycje podejmowane przez spółki Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że Jacek Sasin jako minister aktywów państwowych sprawuje nad nimi nadzór.

Tymczasem symptomów korzystnego rozwoju polskiej gospodarki na próżno szukać na sklepowych półkach. Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu 2021 r. o 5,4 proc. względem analogicznego miesiąca w roku ubiegłym. To najwyższy skok od dwóch dekad.

Jednak politycy partii rządzącej niezbyt chętnie zabierają głos w tej sprawie. Premier Mateusz Morawiecki określił wysoką inflację dwoma słowami: “niefortunna sytuacja” i przekonywał, że zgodnie z analizami NBP wzrost cen już niebawem będzie słabnąć. O tym, jak premier odpowiedział na pytanie o cenę bochenka chleba, można przeczytać tutaj.

My podajemy daty urodzin, Ty zgadujesz, kto ze znanych polityków się wówczas urodził. Numer 4 cię zaskoczy

Pytanie 1 z 10

Urodził się 22 kwietnia 1957. W Polsce ma tylu zwolenników, co przeciwników i zawsze budzi spore emocje

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Maria Glinka

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Przemysław Czarnek: Rodzic to ten, który zrodził

Czytaj więcej >

Polityka

Anna Siarkowska o decyzji marszałek Witek: Brak kultury osobistej

Czytaj więcej >

Polityka

Przemysław Czarnek: Z Unii chce nas wypchnąć Tusk i jego lewackie środowisko

Czytaj więcej >

Polityka

Donald Tusk zamieścił wymowny wpis. Odpowiedź na słowa ojca prezydenta Dudy?

Czytaj więcej >
MICHAL CIZEK/AFP/East News

Polityka

Polska zapłaci gigantyczną karę za kopalnię Turów. Jest wyrok TSUE

Czytaj więcej >

Polityka

Europosłanka PiS w żałobie. Kondolencje od premiera

Czytaj więcej >