wtv.pl > Polska > Jacek Jaworek ukrywa się i nie podda się bez walki? Ekspert komentuje
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:56

Jacek Jaworek ukrywa się i nie podda się bez walki? Ekspert komentuje

jacek-jaworek-borowce-slask-morderstwo-policja-prokuratura-list-gonczy-2
materiały policyjne

Jacek Jaworek ukrywa się i nie podda się bez walki? Tak twierdzą inspektor Marek Dyjasz oraz dr Jerzy Przybocha. Ekspert zbadał możliwe okoliczności zdarzenia i opowiedział o tym, jak wyglądają możliwe ścieżki poszukiwań.

Dyjasz jest byłym naczelnikiem Wydziału Zabójstw KSP i wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, a Przybocha - doświadczonym psychiatrą sądowym.

Jacek Jaworek gdzieś się ukrywa? Tak twierdzą eksperci

W rozmowie z Radiem ZET, inspektor Marek Dyjasz wyznał, że Jaworek najpewniej ukrywa sie za granicą - prawdą jest, że często wyjeżdżał do pracy do Niemiec lub Szwajcarii.

- W szczególności zwróciłbym uwagę, gdzie przebywał w przeszłości. Gdzie mógł pracować, z kim mógł się spotykać. Na pewno wybrałby miejsce do ukrycia się, w którym czuje się bezpiecznie. Wątpię, żeby był w Polsce. W mediach już tyle informacji pojawiło się na jego temat, że trudno byłoby mu się wtopić w tłum - opowiadał Dyjasz.

- Jeżeli mężczyzna wciąż żyje i ukrywa się, to nie działa w sposób przypadkowy i chaotyczny. Postępuje według konkretnego planu. Być może już wcześniej znał dobrą kryjówkę w terenie i teraz z niej korzysta. Pamiętajmy też, że w pierwszych godzinach ucieczki jego wizerunek nie był rozpowszechniony przez media. Dlatego mógł mieć większą swobodę działania. Nie można wykluczyć, że ukrył się w ciężarówce i wyjechał za granicę - mówił psychiatra sądowy, dr Jerzy Przybocha.

- Podczas zatrzymania on może być całkowicie zaskoczony. Wszystko zależy od okoliczności, w jakich to się odbędzie. Jeżeli będzie się spodziewał policji, to może nie poddać się bez walki - twierdził Dyjasz.

- Policjanci muszą liczyć na element zaskoczenia, bo wtedy jest dużo większa szansa, że zatrzymanie podejrzanego odbędzie się w bezpieczny sposób dla funkcjonariuszy i osób postronnych. Pamiętajmy, że on walczy o życie. Doskonale wie, że grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności - mówił.

Jaworek popełnił samobójstwo? Dyjasz przedstawił możliwe hipotezy

Jeśli Jaworek popełnił samobójstwo, mógł wybrać do tego dwa różne miejsca. Wszystko zależy od tego, czy działał w sposób przemyślany, czy też nie.

- Jeżeli popełnił samobójstwo, to wybrał miejsce, które jest na odludziu. Chciałby w ten sposób utrudnić policji poszukiwania i spowodować, żeby jego rodzina żyła w niepokoju i strachu - twierdził Dyjasz.

- Gdyby popełnił samobójstwo ze strachu czy w panice, to zrobiłby to w domu lub gdzieś blisko drogi i zabudowań - opowiadał.

Obława na Jaworka trwa już kolejny tydzień. W akcję zaangażowanych jest ponad 200 policjantów, policja konna i psy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: radiozet.pl, wtv.pl zdjęcie główne: KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane