wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przez rok oglądali "Gościa Wiadomości". Najczęściej zapraszano polityków Prawa i Sprawiedliwości

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Przez 359 wydań programu "Gość Wiadomości". W 2020 roku w studiu gościło aż 236 przedstawicieli szeroko rozumianego obozu rządzącego. Spośród grupy 215 osób reprezentowało Prawo i Sprawiedliwość. 21 zaś Kancelarię Prezydenta Rzeczp

  • Wyliczenia zostały przeprowadzone przez grupę, tworzącą stronę "Oglądam »Wiadomości«, bo nie stać mnie na dopalacze". Badanie udostępniono za pośrednictwem Facebooka

  • Podczas analizowania materiałów nie uwzględniono występów prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, a także polityków zza granicy, czyli prezydenta Ukrainy, premiera Węgier, czy też ministra w jego rządzie

  • Jeszcze w 2019 roku Jacek Kurski mówił, że Telewizja Polska jest ostoją prawdy i pluralizmu. Tymczasem działacze Zjednoczonej Prawicy niemal codziennie gościli w "Gościu Wiadomości"

"Furia na TVP to atak na ostoję prawdy i pluralizmu medialnego w Polsce. Nie damy się zastraszyć" - zapewniał prezes spółki. Z opublikowanej tabeli wynika jednak, że "Gość Wiadomości" mógł nie dać opozycji odpowiedniego pola do komentowania bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. Podczas wykonywania pracy nie uwzględniono także medyków, profesorów, ekspertów, czy muzyków. Pod uwagę wzięto jedynie polityków ugrupowań zasiadających w parlamencie. 

Program "Gość Wiadomości" faworyzuje Zjednoczoną Prawicę? Przedstawiono konkretne liczby

Politycy Kancelarii Prezydenta oraz Prawa i Sprawiedliwości stanowili 65,7% uczestników "Gości Wiadomości". Koalicja Obywatelska, czyli członkowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych, stanowili jedynie 15,8% osób zapraszanych do wieczornego formatu. Tuż za największym ugrupowaniem opozycyjnym możemy dostrzec zaledwie 59 występów Lewicy. Działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i Razem zgarnęli 10% czasu antenowego. Polskie Stronnictwo Ludowe mogło wziąć udział w dyskusji zaledwie 25 razy, co przekłada się na 0,06%

Trochę to trwało, ale już jest. Nasze podsumowanie pluralizmu "Gościa Wiadomości" w 2020 roku. Przeanalizowaliśmy...

Opublikowany przez Oglądam "Wiadomości", bo nie stać mnie na dopalacze Czwartek, 18 lutego 2021

Co ciekawe, Konfederacja wzięła udział w programie tylko raz. Stanowi to 0,002% udziału w rozmowach prowadzonych przez Danutę Holecką, Edytę Lewandowską i Michała Adamczyka. Identyczne dane dotyczą Szymona Hołowni. Były kandydat na prezydenta wziął udział w debacie 20 czerwca, gdy trwała kampania wyborcza. Krzysztof Bosak mógł zaprezentować swoją sylwetkę dzień wcześniej, bo 19 czerwca. Przypomnijmy, że pierwszy z nich zajął trzecie miejsce w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Drugi zaś uplasował się na czwartym miejscu. 

"Gość Wiadomości", zaraz po "Minęła 8" i "Minęła 20", jest jednym z najważniejszych formatów TVP. Wszystko przez wzgląd na wysoką oglądalność. Program jest nadawany tuż po samych "Wiadomościach", a godziny wieczorne zapewniają dodatkową widownie. Jak podają "Wirtualne Media", magazyn od 1 stycznia do 9 lutego 2020 roku cieszył się średnią publiką na poziomie 596 tysięcy osób. Nielsen Audience Measurement odnotował jednak spadek aż o 184 tysiące telewidzów. 

Program przez pierwsze minuty jest nadawany na TVP i TVP Info, jednak kontynuacja "Gościa Wiadomości" ma miejsce jedynie w stacji informacyjnej publicznego nadawcy. 

Sposób prowadzenia medium wywołuje gorący sprzeciw Koalicji Obywatelskiej, która właśnie prowadzi zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Parlamentarzyści chcą doprowadzić do likwidacji wszelkich formatów publicystyczno-informacyjnych stacji. Swoją aktywność motywują oskarżeniami o sprzyjanie i faworyzowanie członków Zjednoczonej Prawicy. Przyjęcie propozycji doprowadziłoby między innymi do zawieszenia prac "Gościa Wiadomości". 

Kontrowersje wokół Telewizji Polskiej dotyczą także samych "Wiadomości" TVP. Jeszcze 4 lutego przeprowadziliśmy wywiad z Adrianem Kleciem, który od 15 kwietnia 2020 roku relacjonuje wszystkie wydania wieczornego dziennika informacyjnego. Materiały są archiwizowane na platformie "Wykop" i stronie "TVPiSCodzienny" na Facebooku i Twitterze (Obejrzał 250 wydań "Wiadomości" TVP. "Jak biuletyn informacji partyjnej").

- TVP w "Wiadomościach" przedstawiła setki tysięcy młodych osób, martwiących się o los nie tylko prawa aborcyjnego, ale przede wszystkim swojej ojczyzny, jak najgorsze, skrajnie-lewackie, agresywne zło - komentował dla naszej redakcji student dziennikarstwa. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Wirtualne Media/Facebook/Oglądam "Wiadomości", bo nie stać mnie na dopalacze]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >