wtv.pl > Polska > Abp Jędraszewski cytował o "niepłodnych lub mordujących matkach". Podjął temat niżu demograficznego
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:50

Abp Jędraszewski cytował o "niepłodnych lub mordujących matkach". Podjął temat niżu demograficznego

Abp Jędraszewski wygłasza kazanie
East News/Piotr Molecki

Abp Jędraszewski wygłosił dziś do wiernych mowę, w której poruszył wiele tematów dotyczących życia społecznego. Wielokrotnie odwoływał się do słów prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Abp Jędraszewski sprawował nabożeństwo celebrujące uroczystość Bożego Ciała.

Kontrowersyjne kazanie abpa Jędraszewskiego

Dziś katolicy w całej Polsce obchodzą dzień uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwane Bożym Ciałem. Z tej okazji w świątyniach odbywają się wyjątkowe celebracje, zakończone procesjami, które w tym roku miały być nieco skromniejsze z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

Uroczyste msze poprowadzili dziś najważniejsi kościelni hierarchowie, m.in. abp Stanisław Gądecki, czy abp Marek Jędraszewski. Drugi z nich wywołał niemałe kontrowersje słowami, które wygłosił podczas nabożeństwa w Krakowie.

Duchowny wykorzystał świąteczny dzień na podzielenie się z wiernymi refleksjami społecznymi, w oparciu o słowa głoszone niegdyś przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas wystąpienia, zgromadzeni wielokrotnie raczeni byli cytatami ze słów prymasa.

W swoich rozważaniach abp Jędraszewski poruszył m.in. głośnew ostatnim czasie tematy dotyczące aborcji, czy demografii.

Jędraszewski słowami Wyszyńskiego o aborcji

Abp Jędraszewski wielokrotnie pozwolił sobie na cytowanie słów kardynała Wyszyńskiego, które prymas wygłosić miał w 1970 r. w Kobyłce pod Warszawą. Sugerował, że wciąż są one aktualne.

- Kardynał Wyszyński zwracał się wówczas do Polaków, aby nie poddawali się wygodnictwu, egoizmowi i wrogości życia, by nie naśladowali modnych lalek, których pełne są teatry, kabarety, kawiarnie, redakcje - tłumaczył hierarcha. - By nie naśladowali kobiet, wyśmiewających matki, które urodziły Polsce i Kościołowi trzecie, czwarte, czy piąte dziecko - dodawał. W swoim przemówieniu odniósł się również do tematu aborcji. Do poparcia swojej tezy wykorzystał cytat zmarłego w 1981 r. kardynała.

- Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! - przekonywał słowami prymasa - Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek!

- Na silnym fundamencie ciągłości biologicznej buduje się moc kulturowa narodu - dodawał podczas swojej homilii.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl