wtv.pl > Polityka > Elżbieta Witek do dymisji? Poznaliśmy nieoficjalnego, możliwego kandydata opozycji
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:03

Elżbieta Witek do dymisji? Poznaliśmy nieoficjalnego, możliwego kandydata opozycji

Elżbieta Witek
Jakub Kaminski/East News

Elżbieta Witek już 15 września może pożegnać się ze stanowiskiem. Trwają rozmowy nad ustaleniem jednego kandydata całej opozycji. Poznaliśmy nieoficjalne nazwisko.

Tuż po reasumpcji głosowania w sprawie odroczenia obrad Sejmu do 2 września, opozycja hucznie zapowiedziała dążenie do dymisji Elżbiety Witek. Wniosek będzie formą sprawdzianu dla Jarosława Kaczyńskiego.

Już 15 września dowiemy się, na ile szabel realnie może liczyć Zjednoczona Prawica bez Jarosława Gowina.

Elżbieta Witek do dymisji? Poznaliśmy nazwisko

Nasz informator wskazał, że już w ostatni wtorek odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie odwołania marszałkini Sejmu. Do stołu usiedli przedstawiciele Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Partyjni liderzy jeszcze nie zaczęli wykładać na stół konkretnych nazwisk. Niewykluczone jednak, że dojdzie do wyboru właśnie spośród przewodniczących opozycyjnych partii.

- Spośród liderów partyjnych największe szanse ma Władysław Kosiniak-Kamysz - usłyszeliśmy od anonimowego informatora.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego może zaprezentować się jako marszałek łączący obie strony sporu politycznego. Potencjalna kandydatura ma jednak kluczową wadę, mogącą zadecydować o fiasku nadchodzącego głosowania.

Większość sejmowa Jarosława Kaczyńskiego jest złożona z posłów niezrzeszonych, partii Adama Bielana oraz trzech parlamentarzystów Pawła Kukiza. Kukizowcy weszli do Sejmu dzięki koalicji z PSL-em, która nie przetrwała próby roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Kukiz niejednokrotnie deklarował, iż czuje się oszukany przez Kosiniaka-Kamysza. Ten jednak jako jedyny nie poddał byłego sojusznika krytyce po słynnej reasumpcji głosowania.

Wywrócić stół mogą także politycy Konfederacji. Swoje poparcie dla dymisji Witek uzależnili od poparcia opozycji dla odrzucenia Polskiego Ładu oraz ustawy "Stop segregacji sanitarnej".

Projekt Artura Dziambora przewiduje zakaz nakładania obostrzeń jedynie dla osób niezaszczepionych na koronawirusa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaminski/East News