wtv.pl
Pixabay/icsilviu

Pixabay/icsilviu

Eksperci zabrali głos ws. obostrzeń dla niezaszczepionych

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Rada Medyczna przy premierze jest zgodna - niektóre z obostrzeń powinny wciąż pozostać dla osób niezaszczepionych. Taką informację podał jeden z jej członków, dr Konstanty Szułdrzyński. Nie oznacza to, że rząd postąpi według tych wskazówek - Rada nie ma decydującego głosu w sprawie obostrzeń.

Szułdrzyński twierdzi, że walka z pandemią z pewnością się nie skończyła i trzeba wciąż działać, by maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa.

Rada Medyczna twierdzi, że powinny obowiązywać obostrzenia dla niezaszczepionych

Trwa znoszenie obostrzeń pandemicznych. Otwierają się już ostatnie branże, a życie społeczne ponownie kwitnie wraz z nadejściem lata. Nie wszystko jednak powinno być traktowane tak optymistyczne.

Zgodnie z przewidywaniami, ok. 30 proc. Polaków wciąż się nie zaszczepiło. To oznacza, że pandemia wciąż może powrócić jesienią i tego najbardziej obawiają się członkowie Rady Medycznej.

Według nich, niektóre z nałożonych dotychczas obostrzeń powinny wciąż obowiązywać osoby niezaszczepione. To właśnie oni mieliby być głównymi zarażającymi w trakcie kolejnej fali.

Brak zbudowania odporności stadnej wpływa również na aktualny poziom zachorowań. Choć ten, ze względu na letnią porę, jest stosunkowo niski, to wciąż pozostają miejsca, których uwalnianie budzi duże wątpliwości. Wskazano m.in. na kościoły.

Szułdrzyński wspomniał, że duża niechęć duchownych do szczepień może sprawić, że to właśnie tam koronawirus ponownie rozłoży skrzydła. W związku z tym znów powinny zostać tam wprowadzone bardziej restrykcyjne obostrzenia.

Księża mają zły wpływ na szczepienia. Czy wrócą limity do kościołów?

Jak stwierdził członek rady, księża są często wielkimi autorytetami dla starszych osób i stąd może wynikać również problem ze szczepieniami osób powyżej 80. roku życia.

Największy problem, że to właśnie oni najczęściej najciężej chorują i muszą trafić do szpitala pod respirator. Kościół domaga się jednak jak najszybszego zdjęcia obostrzeń pandemicznych.

Szułdrzyński dodał, że Rada Medyczna jest jedynie ciałem doradczym i rząd nie musi korzystać z jej propozycji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [radiozet.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >