wtv.pl
BENEDIKT SPETHER/AFP/East News

BENEDIKT SPETHER/AFP/East News

Dziennikarz TVP chciał wykorzystać sprawę tragicznie zmarłej przyjaciółki Anny Strzałkowskiej do ataku na LGBTQ+

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Doktorka Anna Strzałkowska, która aktywnie działa również na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce, otrzymała od dziennikarza TVP wiadomość - chciał on przygotować materiał o śmierci jej dawnej przyjaciółki, Darii Relugi, która w 1995 roku w tajemniczych okolicznościach została zamordowana w jednym z gdańskich lasów. Jak się okazało, rozmowa miała wykazać jednak co innego i obrócić się przeciwko aktywistce. Dziennikarz chciał oskarżyć ją o morderstwo.

Naukowczyni na swoim Facebooku zamieściła przerażającą relację z rozmowy z pracownikiem TVP.

Dziennikarz TVP chciał wrobić kobietę w materiał oczerniający osoby LGBT+

Doktorka Anna Strzałkowska, wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim otrzymała wiadomość od dziennikarza TVP. Pracownik telewizji publicznej chciał porozmawiać z nią o sprawie Darii Relugi, kobiety zamordowanej w 1995 roku w jednym z gdańskich lasów.

Strzałkowska przyjaźniła się z Relugą przez wiele lat. O zbrodni często przypominano i naukowczyni występowała, by opowiedzieć o tragedii jaka spotkała bliską jej osobę.

Jak stwierdziła, zgodziła się na rozmowę z człowiekiem z TVP ze względu na pamięć zmarłej i chęć przypomnienia jeszcze raz o tej sprawie. Wtedy jeszcze nie wiedziała, jakie ten będzie miał wobec niej zamiary.

Danuta Holecka

Danuta Holecka zniknęła z anteny. Są już nieoficjalne informacje wyjaśniające powody jej nieobecności

CZYTAJ DALEJ

Podczas przeprowadzania wywiadu, reporter podał hipotezę, że to Strzałkowska miałaby zabić Relugę ze względu na doświadczony z jej strony zawód miłosny. Do morderstwa miałaby doprowadzić zemsta za odrzucone zaloty.

Na końcu rozmowy dziennikarz powiedział, że nie podpisze naukowczyni jej tytułem naukowym, ani jako przyjaciółki zmarłej Relugi, a przedstawi ją jako aktywistkę LGBT. Kobieta od razu poprosiła o autoryzację i zamierzała podjąć odpowiednie kroki prawne, ale nie mogła już dodzwonić się na tamten numer telefonu.

Nagonka na LGBT w TVP znów w cenie?

Czy TVP znów planuje szeroka nagonkę na osoby LGBT+? Zbliża się czerwiec, tzw. pride month, miesiąc, w którym organizuje się marszy równości i który w zeszłym roku obfitował w wydarzenia wokół ciężarówek z hasłami straszącymi przed osobami nieheteronormatywnymi.

Materiał dot. morderstwa z powodu odrzuconych zalotów kobiety do kobiety byłby dla telewizji strzałem w dziesiątkę w celu napędzenia narracji skierowanej przeciw tej grupie. Ponownie można by było przedstawić to środowisko jako niebezpieczne.

Strzałkowska otrzymała wyrazy wsparcia z wielu stron, czeka jednak na rozwiązanie sprawy. Jeśli materiał rzeczywiście ukaże się w TVP, może się okazać, że rozpocznie się sądowa batalia między telewizją publiczną a naukowczynią.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [queer.pl]

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Rodzina opublikowała nekrolog zmarłego dziennikarza TVN Rafała Poniatowskiego

Czytaj więcej >
WOŚP będzie się sądzić z TVP?

TV

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

Czytaj więcej >

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >