wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Donald Tusk wypowiedział się o Lechu Kaczyńskim. Jarosław Sellin: "Obrona przez atak"

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W przeddzień 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej były premier Donald Tusk wystąpił w "Faktach po Faktach" TVN24, gdzie wyjawił, co prezydent Lech Kaczyński mówił mu przed tragedią. W rozmowie w programie Wirtualnej Polski "Tłit"

W sobotę minęło 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób - w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, duchowni, przedstawiciele sił zbrojnych i załoga samolotu.

W przeddzień obchodów 11. rocznicy katastrofy upolitycznienie kolejnych jej rocznic i miesięcznic skrytykował były premier Donald Tusk. - Należałoby oczekiwać od rządzących, bezpośrednio od Jarosława Kaczyńskiego, bo o Antonim Macierewiczu wolę nie mówić, aby przerwali ten ponury spektakl, czyli grę Smoleńskiem. Jest w tym coś przykrego. Ja też tam straciłem przyjaciół - stwierdził Tusk w "Faktach po Faktach" TVN24.

W rozmowie były premier podkreślił ponadto, że przyczyny katastrofy zostały wyjaśnione, a piloci prezydenckiego samolotu mieli być poddawani presji, na co miałyby wskazywać dostępne materiały śledcze. Donald Tusk zdradził też - dodając, że po raz pierwszy dzieli się tym publicznie -  co na krótko przed katastrofą powiedział mu prezydent Lech Kaczyński.

- Prezydent Lech Kaczyński, także w rozmowie ze mną w cztery oczy, podkreślał, po tak zwanym incydencie gruzińskim, że od czasu, gdy pilot odmówił prezydentowi lotu do Tibilisi, on sam będzie podejmował decyzję, kiedy będzie latał rządowym samolotem, bo jest głównodowodzącym. To Pałac Prezydencki odpowiadał za lot do Smoleńska - mówił były premier w TVN24.

Reakcje na słowa Donalda Tuska

Na reakcję polityków obozu rządowego nie trzeba było długo czekać. Na antenie RMF FM do wypowiedzi byłego premiera Donald Tuska odniósł się minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin

- Nie mogę uciec od wczorajszego wywiadu Donalda Tuska, który przekroczył wszelkie poziomy obrzydliwości w polityce, ale też w ogóle w życiu undefined undefined- mówił przywoływany przez rmf24.pl Jacek Sasin.

Słów Donalda Tuska nie pozostawił bez komentarza także sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Jarosław Sellin, który zarzucił byłemu premierowi podejmowanie prób odwrócenia uwagi od własnej odpowiedzialności za tragedię

 - To klasyczna obrona przez atak. Donald Tusk doskonale wie, że w tej sprawie będzie musiał do końca swojego życia się bronić. Bronić przed bardzo poważnymi podejrzeniami - i związanymi z tym, co się działo przed 10 kwietnia, i z tym, co się wydarzyło po 10 kwietnia. On wtedy stał na czele państwa polskiego i za te wszystkie wydarzenia, zaniechania państwa polskiego odpowiada - mówił Sellin w programie Wirtualnej Polski "Tłit".

W rozmowie Jarosław Sellin nie wykluczył również postawienia byłego premiera przed sądem. Zdaniem wiceministra kultury wyjaśnień wymaga kwestia gry przeciwko prezydentowi prowadzonej rzekomo przez Donalda Tuska.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Tłit", RMF FM / rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >