wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda złoży kwiaty w krypcie na Wawelu z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W związku z przypadającą na sobotę 11. rocznicą katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku prezydent Andrzej Duda z samego rana złoży wieniec przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie. Kilka godzin później podob

Katastrofa miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 w okolicach lotniska w Smoleńsku. - Polska delegacja leciała na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - przypomina urząd miasta Warszawy.

Na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154 znajdowało się 96 osób, członów załogi i pasażerów - w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, dowódcy polskich sił zbrojnych, parlamentarzyści, duchowni i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wszyscy ponieśli śmierć.

Na sobotę przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej, której obchody będą jednak musiały odbyć się w ograniczonym zakresie ze względu na epidemiczne obostrzenia i limity zgromadzeń. Z oficjalnego kalendarza prezydenta RP możemy dowiedzieć się, jak pamięć ofiar katastrofy uczci prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda złoży wieniec w krypcie na Wawelu

Z samego rana prezydent ma złożyć wieniec przed sarkofagiem Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie. Następnie - o godzinie 08:50 - udzieli wypowiedzi dla mediów, która będzie transmitowana przez TVP.

Z kolei o godzinie 14 prezydent Andrzej Duda ma złożyć wieńce przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pomnikiem Lecha Kaczyńskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Także ta uroczystość transmitowana będzie przez Telewizję Publiczną.

Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczczą również władze Warszawy. - W imieniu zarządu miasta Straż Miejska złoży kwiaty m.in. pod tablicami z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej przy Krakowskim Przedmieściu oraz przy katedrze polowej Wojska Polskiego, a także przy grobie honorowego obywatela Warszawy – Czesława Cywińskiego na Powązkach Wojskowych, przy grobie honorowego obywatela Warszawy – Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie oraz przy grobie Pawła Wypycha na cmentarzu Bródnowskim - informuje urząd miasta.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, szef KPRM Michał Dworczyk zapewnia, że obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie odbędą się "w ścisłym reżimie sanitarnym"

- W Warszawie odbędzie się poranna msza, potem nastąpi złożenie kwiatów na grobach osób, które zginęły w katastrofie. Wieczorem na Starym Mieście, również jak co miesiąc, będzie miała miejsce msza w intencji ofiar tej dramatycznej katastrofy - zapowiadał Dworczyk kilka dni temu na antenie TVP1.

W sobotę na Placu Piłsudskiego odbędą się jednak także zgromadzenia przeciwników rządu, takie jak "Narodowa blokada schodów Jarosława!". Jak podaje Gazeta Wyborcza, za kilkoma z tych zgromadzeń stoi środowisko związane ze Strajkiem Przedsiębiorców.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: prezydent.pl, Gazeta Wyborcza / warszawa.wyborcza.pl, TVP1

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka poprowadzi ksiądz znany z Radio Maryja

  • Radosław Sikorski wulgarnie o skandalicznym pasku TVP Info

  • Posłanka Lewicy śmiała się z Andrzeja Dudy na antenie TVP Info

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >