wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki musi zwrócić 100 tys. euro. Bezprawnie pobrał tzw. kilometrówki

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Europoseł Ryszard Czarnecki groził pozwem dziennikarzom deklarującym, jakoby pobrał nienależne mu pieniądze w ramach tak zwanej kilometrówki. Po roku zapadła decyzja unijnych urzędników. Polityk Prawa i Sprawiedliwości musi zwrócić aż

Pierwsze doniesienia dotyczącego nieprawidłowego rozliczenia z Parlamentem Europejskim obiegły media jeszcze w sierpniu 2020 roku. Wówczas dziennikarze "Rzeczpospolitej" deklarowali, że Ryszard Czarnecki pobierał nienależne zwroty tak zwanych kilometrówek. Chodzi o nieprawidłowe rozliczenie kosztów podróży służbowych i diety poselskiej. Dziś okazało się, iż nie były to jedynie pogłoski bliżej nieokreślonych unijnych urzędników. 

Wszystko wskazuje na to, że od 2009 do 2018 roku Ryszard Czarnecki miał pobrać aż 100 tysięcy euro zwrotu za podróże służbowe. Sprawą zajął się Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Europoseł Ryszard Czarnecki nie chce komentować sprawy, choć wcześniej groził dziennikarzom sądem

Jeszcze w ubiegłym roku europoseł zapowiadał podjęcie kroków prawnych w związku z publikowanymi "kłamstwami i fake newsami". Polityk Prawa i Sprawiedliwości zapewniał o próbie skompromitowania i zdyskredytowania go w oczach opinii publicznej. 

Dziennikarze TVN24 zwrócili się do pracowników Parlamentu Europejskiego z prośbą o przedstawienie informacji w sprawie. Jak się okazuje, Ryszard Czarnecki złamał wewnętrzne zasady organu. "Po zwróceniu się do posła o wyjaśnienia, Parlament Europejski podjął decyzję o odzyskaniu nienależnie wydanych pieniędzy (wydatki na zwrot kosztów podróży nie są zgodne z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi wykorzystania dodatków)" - czytamy w komunikacie. 

"bohater" odmówił komentowania sprawy nieprawidłowego rozliczenia tak zwanej kilometrówki. W rozmowie z komercyjnym medium wskazał, że złożył wszelkie wyjaśnienia, jednak nie będzie publicznie odnosić się do decyzji władz Parlamentu Europejskiego. Nie wiemy, kiedy instytucje otrzymają należne 100 tysięcy euro. Z pewnością kwoty będą zwracane uzgodnionymi ratami. 

Ryszard Czarnecki należy do międzynarodowego klubu parlamentarnego Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Jest także przewodniczącym delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja oraz wiceprzewodniczącym Komisji Petycji. Zasiada w charakterze członka w Podkomisji Praw Człowieka, Komisja Kontroli Budżetowej, Konferencji Przewodniczących Delegacji i Delegacji do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości jest dobrze znaną postacią na arenie międzynarodowej. Zasiadał w Parlamencie Europejskim VI, VII, VIII i IX kadencji, co daje ponad 15 lat obecności w międzynarodowej izbie. Czarnecki był też Wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Jeszcze wcześniej reprezentował Polki i Polaków w Sejmie I i III kadencji. Pod koniec lat 90. promował integrację Polski z Unią Europejską jako przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • W całej Polsce właśnie rusza Ranking Szkół LGBTQ+.

  • Fatalny wypadek na lotnisku. Mały samolot rozbił się przy lądowaniu

  • 16-letnia dziewczyna wypadła z czwartego piętra. Sąsiedzi znaleźli ją pod blokiem

Źródło: [TVN24/Rzeczpospolita]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >