wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki musi zwrócić 100 tys. euro. Bezprawnie pobrał tzw. kilometrówki

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Europoseł Ryszard Czarnecki groził pozwem dziennikarzom deklarującym, jakoby pobrał nienależne mu pieniądze w ramach tak zwanej kilometrówki. Po roku zapadła decyzja unijnych urzędników. Polityk Prawa i Sprawiedliwości musi zwrócić aż

Pierwsze doniesienia dotyczącego nieprawidłowego rozliczenia z Parlamentem Europejskim obiegły media jeszcze w sierpniu 2020 roku. Wówczas dziennikarze "Rzeczpospolitej" deklarowali, że Ryszard Czarnecki pobierał nienależne zwroty tak zwanych kilometrówek. Chodzi o nieprawidłowe rozliczenie kosztów podróży służbowych i diety poselskiej. Dziś okazało się, iż nie były to jedynie pogłoski bliżej nieokreślonych unijnych urzędników. 

Wszystko wskazuje na to, że od 2009 do 2018 roku Ryszard Czarnecki miał pobrać aż 100 tysięcy euro zwrotu za podróże służbowe. Sprawą zajął się Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Europoseł Ryszard Czarnecki nie chce komentować sprawy, choć wcześniej groził dziennikarzom sądem

Jeszcze w ubiegłym roku europoseł zapowiadał podjęcie kroków prawnych w związku z publikowanymi "kłamstwami i fake newsami". Polityk Prawa i Sprawiedliwości zapewniał o próbie skompromitowania i zdyskredytowania go w oczach opinii publicznej. 

Dziennikarze TVN24 zwrócili się do pracowników Parlamentu Europejskiego z prośbą o przedstawienie informacji w sprawie. Jak się okazuje, Ryszard Czarnecki złamał wewnętrzne zasady organu. "Po zwróceniu się do posła o wyjaśnienia, Parlament Europejski podjął decyzję o odzyskaniu nienależnie wydanych pieniędzy (wydatki na zwrot kosztów podróży nie są zgodne z wewnętrznymi przepisami dotyczącymi wykorzystania dodatków)" - czytamy w komunikacie. 

"bohater" odmówił komentowania sprawy nieprawidłowego rozliczenia tak zwanej kilometrówki. W rozmowie z komercyjnym medium wskazał, że złożył wszelkie wyjaśnienia, jednak nie będzie publicznie odnosić się do decyzji władz Parlamentu Europejskiego. Nie wiemy, kiedy instytucje otrzymają należne 100 tysięcy euro. Z pewnością kwoty będą zwracane uzgodnionymi ratami. 

Ryszard Czarnecki należy do międzynarodowego klubu parlamentarnego Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Jest także przewodniczącym delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja oraz wiceprzewodniczącym Komisji Petycji. Zasiada w charakterze członka w Podkomisji Praw Człowieka, Komisja Kontroli Budżetowej, Konferencji Przewodniczących Delegacji i Delegacji do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości jest dobrze znaną postacią na arenie międzynarodowej. Zasiadał w Parlamencie Europejskim VI, VII, VIII i IX kadencji, co daje ponad 15 lat obecności w międzynarodowej izbie. Czarnecki był też Wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Jeszcze wcześniej reprezentował Polki i Polaków w Sejmie I i III kadencji. Pod koniec lat 90. promował integrację Polski z Unią Europejską jako przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • W całej Polsce właśnie rusza Ranking Szkół LGBTQ+.

  • Fatalny wypadek na lotnisku. Mały samolot rozbił się przy lądowaniu

  • 16-letnia dziewczyna wypadła z czwartego piętra. Sąsiedzi znaleźli ją pod blokiem

Źródło: [TVN24/Rzeczpospolita]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >