wtv.pl > Gospodarka > Decyzja UOKiK. MBank musi oddać pieniądze klientom
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:46

Decyzja UOKiK. MBank musi oddać pieniądze klientom

mbank - UOKiK
(zdj. ilustracyjne) publicdomainpictures.net (CC0)

Kwestia opłat pobieranych przez Mbank za zrezygnowanie z kredytu odnawialnego została przeanalizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzją UOKiK bank będzie zmuszony do zwrócenia środków klientom.

Decyzja Urzędu, której szczegóły przytacza portal money.pl, swój początek wzięła w postępowaniu wszczętym w maju ubiegłego roku.

UOKiK zajął się sprawą po skardze zgłoszonej przez klienta mBanku, którego wezwano do uiszczenia opłaty za wypowiedzenie umowy dotyczące kredytu odnawialnego.

UOKiK: mBank musi zwrócić pieniądze

Jak podaje wspomniany serwis, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował, że spółka nie miała podstaw do pobierania pieniędzy od konsumentów w przypadku wypowiedzenia.

Poinformowano, że mBank zaprzestał już domagania się środków, a ponadto zwróci klientom opłaty, które niesłusznie pobrał w przeszłości.

W komunikacie UOKiK podkreślono, że według ustawy możliwość zrezygnowania z kredytu odnawialnego jest dostępna w każdym momencie, a bank nie ma możliwości obarczenia konsumenta dodatkowymi kosztami.

Klient banku powinien móc zatem swobodnie decydować o tym, czy chce kontynuować umowę bez obawy o sankcje – twierdzi prezes Urzędu, cytowany przez money.pl.

Tomasz Chróstny zwrócił uwagę, że w przypadku oferty mBanku konsumenci nie otrzymali takiej możliwości.

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie ma charakteru prawomocnego.

Kredyt odnawialny to fundusze zgromadzone na koncie osobistym, jednak poza własnym saldem na rachunku. W praktyce jest to stale dostępna linia kredytowa z przeznaczeniem na dowolny cel.

Powszechnym błędem jest mylenie go z debetem.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl

Tagi: UOKiK mBank