wtv.pl > Polska > Michał Dworczyk: Czas do podania 2 dawki szczepionki zostaje skrócony
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:46

Michał Dworczyk: Czas do podania 2 dawki szczepionki zostaje skrócony

michał dworczyk - szczepienia - konferencja
Piotr Molecki/East News

Trwa konferencja prasowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Pełnomocnik rządu ds. szczepień przedstawił zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Skróceniu ulegnie czas, jaki należy odczekać między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

O prawdopodobnych modyfikacjach akcji szczepionkowej pisaliśmy wczoraj. Według doniesień medialnych rządzący mieli rozważać skrócenie czasu, który musi upłynąć między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatu przeciw koronawirusowi.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiadał, że decyzje w tej sprawie powinny zapaść już w najbliższych dniach.

Przypomnijmy, że do tej pory po zaszczepieniu produktem Pfizera i Moderny upłynąć musi co najmniej 6 tygodni, by można było przyjąć drugą dawkę preparatu.

W przypadku AstraZeneki okres oczekiwania wynosił aż 12 tygodni. Szczepionka Johnson & Johnson jest preparatem jednodawkowym.

Michał Dworczyk o zmianach w programie szczepień

Tuż po godzinie 12 rozpoczęła się konferencja prasowa pełnomocnika rządu ds. szczepień oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

Szef KPRM poinformował, że Narodowy Program Szczepień nadal przyspiesza, a do 10 maja przekroczono 14 milionów wykonanych zabiegów. Pierwszą dawkę przyjęło przeszło 10 milionów Polek i Polaków.

Dworczyk przypomniał, że od 9 maja możliwość zapisu na szczepienie mają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18. rok życia.

Jednocześnie zapowiedział, że od połowy maja rząd uruchomi nową kampanię profrekwencyjną, która ma zachęcić do wzięcia udziału w akcji szczepionkowej. – Wezmą w niej udział znani sportowcy, a także blogerzy, youtuberzy, osoby popularne wśród młodzieży – wskazał.

Kolejno Michał Dworczyk potwierdził wczorajsze informacje, podając, że rządzący zdecydowali o skróceniu okresu oczekiwania między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki.

Od 17 maja odstęp między zabiegami w przypadku produktów dwudawkowych (Pfizer, Moderna i AstraZeneca) będzie wynosił 35 dni.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał ponadto, że przyspieszono tempo szczepienia ozdrowieńców. Od teraz wspominana grupa będzie mogła zaszczepić się po 30 dniach od otrzymania pozytywnego testu na obecność koronawirusa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane