wtv.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Debata Tusk vs. Kaczyński. Rzeczniczka PiS odpowiada

21 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Donald Tusk wezwał do debaty Jarosława Kaczyńskiego. Apel byłego premiera skomentowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Na starcie odwiecznych rywali nie ma na razie szans. Wielu komentuje jednak sposób, w jaki rzeczniczka ucięła wszelkie spekulacje.

Czy Donald Tusk “wyciągnie z jaskini” Jarosława Kaczyńskiego? Lider PO wzywa do debaty

Donald Tusk powrócił do krajowej polityki po siedmiu latach nieobecności i od razu wyruszył w tournée po Polsce. W poniedziałek 19 lipca odwiedził Gdańsk. W trakcie spotkania z wyborcami akcentował nieudolność rządów PiS i nieustannie “dzielenie i szczucie ludzi na siebie”.

Nie zabrakło także bezpośrednich odniesień do największego rywala - Jarosława Kaczyńskiego. - Wyjdź z tej swojej jaskini. Nie bój się mnie - apelował Donald Tusk. Były premier nawoływał prezesa PiS, aby stanął z nim “twarzą w twarz”, aby wymienić się argumentami. - Zostaw ludzi w świętym spokoju, daj im normalnie ze sobą rozmawiać - apelował.

Donald Tusk zapewnił, że pozostaje do dyspozycji Jarosława Kaczyńskiego, jeśli chce “poważnej rozmowy o Polsce”. - Nie wstydź się - przekonywał.

Rzeczniczka PiS odcina się od pomysłu debaty

Onet donosi, że na apel Donalda Tuska odpowiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. W trakcie rozmowy z dziennikarzami w Sejmie posłanka przyznała, że debaty nie będzie.

Czerwińska stwierdziła, że aby “debatować, to trzeba mieć z kim i o czym”. To był jej jedyny komentarz w tej sprawie. - My rozmawiamy z Polakami [...] o Polskim Ładzie - zaznaczyła posłanka.

To nie pierwszy raz, kiedy PiS nie reaguje na propozycję debaty. W 2016 r. na Twitterze Donald Tusk zaproponował starcie twarzą w twarz, aby podyskutować o “Europie, Polsce i Pana [Kaczyńskiego - przyp.red.] insynuacjach”. Ówczesna rzecznika PiS Beata Mazurek jeszcze tego samego dnia stwierdziła, że prezes nie będzie promował Donalda Tuska “taką debatą”. 

Polityczne komentarze po apelu Donalda Tuska

Co o debacie mówią inni politycy? Słowa Czerwińskiej z pewnością nie zdziwiły posła KO Cezarego Tomczyka. W jednej z wypowiedzi zaznaczył bowiem, że jeżeli “Jarosław Kaczyński ma jeszcze trochę odwagi”, to ma nadzieję na przyjęcie propozycji. - Chociaż uważam, że do takiej debaty nie dojdzie [...] z uwagi na tchórzostwo prezesa PiS - stwierdził polityk.

Z kolei na obrazową ocenę całej sytuacji zdecydował się poseł PiS Marek Suski. - Tusk trochę jak kot na szybie, ślizga się pazurkami po szybie i niestety nie może zaczepić Jarosława Kaczyńskiego - przyznał członek PiS.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >