wtv.pl
Jakie jest stanowisko ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat ewentualnego powrotu obostrzeń?

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Co dalej z obostrzeniami? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

  • Adam Niedzielski udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce

  • W czasie rozmowy minister zdrowia poruszył kwestię luzowania obostrzeń

  • Polityk wskazał, że obecna sytuacja pozwala na dalsze zdejmowanie restrykcji na okres wakacyjny

  • Jednocześnie szef resortu zdrowia poinformował, że w przypadku jesieni sytuacja nie kształtuje się już tak dobrze i należy być ostrożnym w optymistycznej ocenie dalszej sytuacji pandemicznej

Słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie będą pocieszeniem dla osób liczących, iż można być już pewnym braku powrotu obostrzeń. Szef resortu zdrowia nie zdecydował się na jasne wskazanie, że jesień będzie spokojniejsza. Proces walki z pandemią jeszcze się nie skończył, członek gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego nie zostawia w tej kwestii złudzeń.

Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na konferencję, gdzie minister zdrowia Adam Niedzielski przekaże informacje na temat zdejmowania kolejnych obostrzeń. Polityk mimo optymizmu na temat najbliższych tygodni, nie zapomina o sceptycyzmie w stosunku do planów długoterminowych.

W opinii ministra zdrowia wakacje będą namiastką tego, co pamiętamy sprzed dwóch lat. Niemniej Adam Niedzielski nie ukrywa, iż pandemia to nadal aktywne zagrożenie.

Obostrzenia: minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o luzowaniu

Jakiś czas temu poznaliśmy plan ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii znoszenia bardziej restrykcyjnych obostrzeń. Już teraz można odwiedzać ogródki restauracyjne, a dzieci częściowo wróciły do szkół.

Polki i Polacy zadają sobie jednak pytanie „co dalej?”. Minister zdrowia w rozmowie z Wirtualną Polską postanowił, chociaż częściowo odpowiedzieć na to pytanie.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo, bo na przełomie maja i czerwca poznać możemy kolejne decyzje rządzących w kwestii obostrzeń. — Na dziś nie widzę przeszkód, by nie były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności — powiedział minister zdrowia dla WP.

Dodatkowo Adam Niedzielski odniósł się do opinii, iż luzowanie powinno nastąpić szybciej. Wskazał on, że rządzący mimo dobrej sytuacji postanowili być ostrożni w tej kwestii.

Czy to znaczy, że obostrzenia znikną wreszcie całkowicie? Niestety szef resortu zdrowia nie chce podzielić się zbytnim optymizmem.

Co stanie się jesienią? Czeka nas powrót obostrzeń?

Niestety w czasie rozmowy ze strony ministra zdrowia padły słowa, które raczej studzą wakacyjny entuzjazm. Obostrzenia powrócą na jesień?

Okazuje się, że odczucia ministra zdrowia względem jesiennej sytuacji pandemicznej są mieszane. Na pytanie WP o to, czy Adam Niedzielski może ze spokojem myśleć o kolejnej porze roku w kontekście ilości zaszczepionych osób, polityk odpowiedział „i tak i nie”.

Mamy przekonanie, że z każdym dniem ta naturalna bariera jest coraz większa i coraz lepiej działa. Nie oznacza to jednak, że dziś świętujemy i kończymy cały proces — powiedział dyplomatycznie minister zdrowia.

W przypadku jesiennych miesięcy jest jeden czynnik, który negatywnie wpływa na plany luzowania obostrzeń. Adam Niedzielski wprost mówi o tym, że są to kolejne mutacje koronawirusa.

Szczególnie te warianty SARS-CoV-2, które są odporne na szczepionki, powodują, że rządzący decydują się na wyjątkowo ostrożne oceniać swoje plany pandemiczne na dalsze miesiące.

Już niedługo mimo wszystko będziemy mogli cieszyć się większą ilością rozrywek

Deklaracja Adama Niedzielskiego jest jasna. Nie możemy oczekiwać, że minister zdrowia ogłosi brak obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach zamkniętych oraz w przypadku braku możliwości utrzymania bezpiecznego kontaktu.

Niemniej rządzący już niedługo mogą ogłosić znaczne poluźnienie obostrzeń. Szef resortu zdrowia jasno wskazuje, iż obecnie nie widzi żadnych przeszkód, aby ten proces przeprowadzić.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >