wtv.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Aleksander Kwaśniewski nie ma wątpliwości. PiS wygra następne wybory?

21 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Aleksander Kwaśniewski pokusił się o prognozę wyników kolejnych wyborów parlamentarnych. Zdaniem byłego prezydenta PiS zwycięży w 2023 r., ale nie uzyska większości. Jedyną szansą na odwrócenie tego scenariusza jest zaangażowanie Donalda Tuska.

Aleksander Kwaśniewski o wyborach parlamentarnych. Wygra PiS, ale bez większości

Aleksander Kwaśniewski udzielił obszernego wywiadu “Rzeczpospolitej”. W trakcie rozmowy były prezydent przyznał, że spodziewa się zwycięstwa PiS w kolejnych wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 2023 r. 

Jednak prognozy nie są aż tak optymistyczne, jak mogliby spodziewać się politycy z Nowogrodzkiej. Aleksander Kwaśniewski nie wierzy, aby PiS był w stanie aż tak zmobilizować swój elektorat, aby zdobyć większość pozwalającą rządzić.

Cel minimum: osłabić wolne media

Były prezydent zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie wyklarował się plan minimum, który zamierza realizować PiS. Jego zdaniem działania partii Jarosława Kaczyńskiego sprowadzają się przede wszystkim do osłabienia stacji TVN. 

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy - 7 lipca późnym wieczorem grupa posłów pod przewodnictwem Marka Suskiego przedłożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisy dokumentu wskazują, że podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogą kontrolować spółek z siedzibą w Polsce. Komentatorzy określają ten projekt jako anty-TVN, ponieważ stacja należy do amerykańskiej Grupy Discovery.

Aleksander Kwaśniewski zaznaczył, że media, określane mianem “czwartej władzy”, pełnią kluczową rolę i “stąd próba podporządkowania ich partii”. PiS z sukcesem zawładnął telewizją publiczną, a spółka Skarbu Państwa - PKN Orlen zakupiła koncern Polska Press, który wydaje dzienniki lokalne. - TVN jest im nie tyle potrzebny dla siebie, co chcą go zniszczyć - ocenił były prezydent.

Jedyna "nadzieja" w Donaldzie Tusku

Czy są szanse, aby PiS nie rządził po kolejnych wyborach? Zdaniem byłego prezydenta wszystko zależy od opozycji. W jego ocenie Donald Tusk spełnił już pierwszy warunek, czyli powrócił do krajowej polityki na 100 proc. Jednak do zwycięstwa potrzebne będzie “zaangażowanie na 120 proc.”.

- Na pewno Tusk wzbogaca polską politykę i może ją zmienić - ocenił Aleksander Kwaśniewski. Widać to już w sondażach - tuż po zmianach w kierownictwie KO przegoniła w notowaniach Polskę 2050 Szymona Hołowni. 

Zdaniem byłego prezydenta Platforma Obywatelska może “dziękować” Jarosławowi Gowinowi, że doprowadził do przełożenia wyborów prezydenckich. Dzięki temu partia mogła zmienić kandydata. - Gdyby Trzaskowski nie wystartował w wyborach, to PO byłaby już w bardzo głębokim kryzysie - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

Jednak na razie program opozycji ma charakter głównie anty-PiS. Aleksander Kwaśniewski czeka na konkrety, ponieważ “wehikuł anty-PiS jest silny, ale nie wystarczający”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Tusk: jestem Niemcem na pełnym etacie. Komentarz do materiałów “Wiadomości”

  • Debata Tusk vs. Kaczyński. Rzeczniczka PiS odpowiada

  • Politolożka o nagonce "Wiadomości" na Donalda Tuska: "Frontalny atak"

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >