wtv.pl > Polityka > Adam Bielan i Jarosław Kaczyński wypchną Jarosława Gowina z gry? Zainaugurowano działania nowej partii
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Adam Bielan i Jarosław Kaczyński wypchną Jarosława Gowina z gry? Zainaugurowano działania nowej partii

Adam Bielan
Piotr Molecki/East News

Adam Bielan i jego poplecznicy z Porozumienia postanowili założyć nową partię, którą nazwali Partią Republikańską. Na inauguracji jej funkcjonowania pojawił się również Jarosław Kaczyński, którego wystąpienie zostało przyjęte oklaskami na stojąco. Jarosława Gowina przedstawiono jako kolaborującego z opozycją.

Wcześniej Bielan i Bortniczuk popadli w konflikt z Jarosławem Gowinem, co doprowadziło do rozpadu w Porozumieniu.

Adam Bielan zakłada nową partię. Na inauguracji pojawił się Jarosław Kaczyński

Adam Bielan niedawno podpisał deklarację wydalenia Jarosława Gowina z partii Porozumienie, choć sam zaczął zakładać własną. Jego Partia Republikańska inaugurowała swoje działania na specjalnie zorganizowanym w niedzielę zjeździe.

Prócz Bielana pojawiło się również paru innych posłów Porozumienia, którzy zbuntowali się przeciw Gowinowi, m.in. Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas, Kamil Bortniczuk czy Michał Cieślak. Prócz nich miejsca na sali zajęli również Marek Jakubiak, dawniej w partii Pawła Kukiza, oraz Jarosław Kaczyński.

W swoim przemówieniu Bielan chwalił działania Zjednoczonej Prawicy, pokazując, po której stronie sporu w Porozumieniu chciał stanąć już od dawna. Niemal zyskał władzę w partii Gowina, m.in. dzięki działaniom Jarosława Kaczyńskiego, który od dłuższego czasu ignorował jednego ze swoich głównych sejmowych sojuszników, udając, że nic złego się nie dzieje.

Kaczyński w pewnym momencie wyszedł na mównicę i wyraził słowa wsparcia dla działań nowo założonej partii. Dzięki niej jedność może utrzymać Zjednoczona Prawica.

Bielan ostro skrytykował Gowina

Adam Bielan i Jarosław Gowin od kilku miesięcy pozostają w konflikcie. Być może to właśnie działania Bielana skłoniły założyciela partii Porozumienie do ewentualnej współpracy z opozycją.

Bielan podczas konwencji własnej partii postanowił wbić szpilkę swojemu konkurentowi, nie zrobił tego jednak z imienia i nazwiska. Przekaz był jednak jasny.

-  Niektórzy czynią nam zarzut z dobrych relacji z PiS, sami negocjują z opozycją. My się Zjednoczonej Prawicy nie wstydzimy, jesteśmy dumni z dobrych relacji z PiS i rządem. Niech wstydzą się ci, którzy paktują z opozycją i chcą rozbić Zjednoczoną Prawicę - mówił.

Czy nowa Partia Republikańska wraz z sojuszem z Kukizem doprowadzi PiS z powrotem do stanu prężnie działającej koalicji?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News