wtv.pl > Polska > Bielsko - Biała: dewastacja na cmentarzu, zniszczyli kilkadziesiąt grobów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:53

Bielsko - Biała: dewastacja na cmentarzu, zniszczyli kilkadziesiąt grobów

cmentarz
Dariusz Gajny, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

Profanacja i dewastacja na cmentarzu w Bielsku-Białej. Zniszczonych zostało niemal 70 nagrobków. Policja wszczęła postępowanie i szuka sprawcy, bądź sprawców dewastacji. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej nie ukrywa oburzenia i już teraz zapowiada działania, w tym edukacyjne.

Rozbite i poprzewracane tablice nagrobne na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Taki widok zniszczonej nekropolii był szokiem nie tylko dla członków tamtejszej gminy żydowskiej.

W sieci upubliczniono widok cmentarza żydowskiego po tym, jak ktoś zniszczył niemal 70 nagrobków. - [...] to nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta - przekazała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała: dewastacja na cmentarzu żydowskim

Na terenie nekropolii czynności prowadziła policja.

Działania funkcjonariuszy skupione były na zebraniu wszelkich dowodów i śladów mogących pomóc w ustaleniu tożsamości osób odpowiedzialnych za dewastacje cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej.

Policja rozpatruje sprawę pod kątem art. 262 kk. Jest to zapis mówiący o bezczeszczeniu miejsca pochówku zmarłych.

Gmina żydowska informuje o zniszczeniach

Zniszczone nagrobki widoczne na zdjęciach udostępnionych w mediach społecznościowych dokumentują ogrom zdewastowania nekropolii. Widać na nich płyty nagrobne, które są poprzewracane, czy porozbijane na pół.

To zdarzenie to szok dla wszystkich mieszkańców miasta, którzy ze społecznością żydowską żyją w sąsiedztwie od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku-Białej pochodzą już z XVI w.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej nie ukrywa, że nie ma zamiaru zaprzestać swoich działań w zakresie edukacji, oraz pielęgnowania i ratowaniu historii. Podkreślany jest również nacisk na naukę tolerancji, zrozumienia oraz wielokulturowości.

- Nie pozwolimy, aby najpiękniejsze wartości, które naszym wspólnym przodkom pomagały stworzyć to piękne miasto zostały zatracone - przekazuje gmina z Bielska-Białej w poście w mediach społecznościowych.

Cmentarz żydowski otwarty jest na wszystkich

W komentarzach pod postem nie brakuje słów oburzenia. Osoby różnych wyznań podkreślają, że zniszczenie grobów jest zwyczajnie podłe i tragiczne, nie tylko dla społeczności żydowskiej, ale dla wszystkich.

Na terenie nekropolii społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej mieści się zabytkowy dom pogrzebowy.

W czasie kilku ostatnich lat był on udostępniany w ramach tworzenia wydarzeń kulturalnych. Mieszkańcy Bielska-Białej mogli oglądać w nim m.in. wstawiane 31 października „Dziady”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, polsatnews.pl

Zdjęcie główne: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, Dariusz Gajny