wtv.pl > Polityka > Poseł Lenz wyszedł z kontrowersyjną propozycją: 500 plus miałoby być tylko dla zaszczepionych
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:56

Poseł Lenz wyszedł z kontrowersyjną propozycją: 500 plus miałoby być tylko dla zaszczepionych

500 plus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

500 plus tylko dla zaszczepionych? Taka propozycja padła z ust polityka KO, Tomasza Lenza. Poseł stwierdził, że to dobry pomysł, by ograniczyć zachorowania w czwartej fali.

Rząd na pewno nie skorzysta jednak z tego pomysłu. Jego skuteczności przeczyłyby również statystyki.

500 plus tylko dla zaszczepionych? Nowa propozycja

W "Debacie Tygodnia” w Polsat News, poseł Tomasz Lenz stwierdził, że 500 plus mogłoby zostać wstrzymane dla wszystkich osób, które nie chcą się zaszczepić.

- Trzeba zastanowić się nad tym, czy nie zwrócić się do osób, które otrzymują pomoc socjalną, 500 plus czy różnego rodzaju inne wsparcie socjalne – te osoby powinny, jeżeli zdrowie im na to pozwala, się zaszczepić – dla swojego dobra - mówił na antenie.

W Polsce wciąż występują duże problemy z wyszczepieniem populacji. Choć w sondażach chęć zaszczepienia wyrażało ok. 70 proc. osób, to wcale nie tak wiele z nich wprowadziło ten zamysl w życie.

Całkowicie w zaszczepionych jest w Polsce 16,2 mln Polaków, a osób, które przyjęły przynajmniej pierwszą dawkę - 17,7 mln.

Te liczby wciąż nie pomagają w utworzeniu odporności populacyjnej, na której zależy ministrowi Adamowi Niedzielskiemu.

Statystyki pokazują co innego

Problem z ograniczenie 500 plus z pewnością dotknąłby pewną część osób niezaszczepionych, nie byłaby to jednak większość.

Największy odstetek niezaszczepionych występuje wśród osób starszych. Akcja z dzwonieniem, choć okazała się niewypałem (przekonała mniej niż 5 proc. osób), skierowana była właśnie do takich osób.

Rząd wielokrotnie podkreślał również, że chce zachować możliwą dobrowolność szczepień.

Statystyki jednak nie kłamią - coraz mniej osób chce przyjąć preparat i rejestruje się na szczepienie. Wiele punktów zostaje już zamkniętych.

Wpływ na taki stan rzeczy ma lato, które podobnie, jak w ubiegłym roku, trzymało niską zachorowalność, która może z całym impetem powrócić jesienią.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne