wtv.pl
Wiesława Mazurkiewicz

Pixabay/_Alicja_

Zmarła kultowa aktorka Wiesława Mazurkiewicz

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. Aktorka związana była m. in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Publika mogła znać ją jednak nie tylko z występów teatralnych, ale również tych na ekranie - zagrała m.in. królową Nikotris w "Farao

  • Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. Wybitna aktorka zmarła w wieku 95 lat.

  • Związana była głównie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, ale znana jest również z wielu ról na dużym ekranie, m. in. w „Faraonie”, „Stawce większej niż życie” czy „Potopie”.

  • Użyczyła również głosu wielu postaciom w polskim dubbingu - młodsi mogą znać ją jako prof. McGonagall z serii o Harrym Potterze oraz animacji Disneya.

  • Tydzień temu była jeszcze na pogrzebie swojej córki, Katarzyny Lutkiewicz.

O jej śmierci poinformował Związek Aktorów Scen Polskich. 

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz - aktorka miała 95 lat

Zmarła Wiesława Mazurkiewicz. Pożegnana została przez Związek Artystów Scen Polskich, ale również najbliższych przyjaciół i krewnych - m.in. wnuczkę, Zofię Lutkiewicz, czy Krystynę Jandę. W chwili śmierci miała 95 lat.

Wiesława Mazurkiewicz karierę rozwijała do ostatnich lat życia - w ostatnim filmie zagrała w 2019 roku. Była to krótkometrażowa produkcja „Baba z tramwaju”, gdzie artystka zagrała tytułową rolę. 

Przez lata Mazurkiewicz współpracowała z Teatrem Powszechnym, a potem przeniosła się do Och-Teatru i Teatru Polonia - placówek prowadzonych przez Krystynę Jandę. 

Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 1954 roku jako bufetowa w filmie „Niedaleko Warszawy”. Początkowo powierzano jej głównie mniej znaczące role, ale z biegiem czasu zyskała na popularności i otrzymała większe wyzwania i bardziej charakterystyczne kreacje. 

Poza tym aktorka była znana z ról w takich filmach jak „Faraon” jako królowa Nikotris. W „Stawce większej niż życie” zagrała major Hannę Bösel, w „Potopie” - towarzyszącą Oleńce ciotkę Kulewiecówną, a w „Hydrozagadce” - kwiaciarkę. Pojawiła się również w „Lalce”, „Przesłuchaniu” oraz „Rozmowach kontrolowanych”. 

Oprócz tego Mazurkiewicz znana była ze swojego charakterystycznego głosu, który kojarzą młodzi w całej Polsce, głównie za sprawą jej roli jako profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze. Użyczyła również głosu w takich produkcjach jak „Mój brat niedźwiedź”,„Dinozaur” czy „Anastazja”.

Prywatnie Wiesława Mazurkiewicz była żoną zmarłego w 2017 roku Gustawa Lutkiewicza, również aktora. Wspólnie zagrali parę małżeńską w filmie „Zakole”. Ich wnuczka, Zofia Lutkiewicz, pracuje w Fundacji Stefana Batorego. 

Środowisko i rodzina żegna Mazurkiewicz

Krystyna Janda w swoim wpisie nawiązała do współpracy Mazurkiewicz z jej teatrami. Nazwała aktorkę przyjaciółką całego zespołu. 

Z babcią pożegnała się również wnuczka, Zofia. We wzruszających słowach napisała, że dla niej Mazurkiewicz na zawsze pozostanie „bunią” i prywatną profesor McGonagall.

30 marca rozeszła się wieść o śmierci córki Mazurkiewicz i Lutkiewicza, a mamy Zofii, Katarzyny Lutkiewicz. Kobieta długo chorowała na nowotwór. Jej pogrzeb odbył się tydzień przed śmiercią aktorki. 

Matka, podobnie jak wcześniej jej córka, spocznie na Powązkach Wojskowych. Jak na razie nie podano jednak informacji o dacie pogrzebu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Podobne artykuły

Znamy ostatnią wolę Krzysztofa Krawczyka.

Gwiazdy

Testament Krzysztofa Krawczyka. Znamy jego ostatnią wolę

Czytaj więcej >
Pixabay/ScorpionD

Gwiazdy

Nie żyje kompozytor Lucjan Kaszycki

Czytaj więcej >
Choroba Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Bronisław Cieślak walczył z rakiem. Musiał zrezygnować z pracy

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gwiazdy

Edyta Górniak opublikowała post, w którym widać połączenie telefoniczne od "Boga"

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gwiazdy

Oto jak uczczono pamięć po Marii Kaczyńskiej

Czytaj więcej >
Andrzej Duda odznaczył Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Andrzej Duda przyznał pośmiertnie odznaczenie Bronisławowi Cieślakowi

Czytaj więcej >