wtv.pl
Wiesława Mazurkiewicz

Pixabay/_Alicja_

Zmarła kultowa aktorka Wiesława Mazurkiewicz

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. Aktorka związana była m. in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Publika mogła znać ją jednak nie tylko z występów teatralnych, ale również tych na ekranie - zagrała m.in. królową Nikotris w "Farao

  • Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. Wybitna aktorka zmarła w wieku 95 lat.

  • Związana była głównie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, ale znana jest również z wielu ról na dużym ekranie, m. in. w „Faraonie”, „Stawce większej niż życie” czy „Potopie”.

  • Użyczyła również głosu wielu postaciom w polskim dubbingu - młodsi mogą znać ją jako prof. McGonagall z serii o Harrym Potterze oraz animacji Disneya.

  • Tydzień temu była jeszcze na pogrzebie swojej córki, Katarzyny Lutkiewicz.

O jej śmierci poinformował Związek Aktorów Scen Polskich. 

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz - aktorka miała 95 lat

Zmarła Wiesława Mazurkiewicz. Pożegnana została przez Związek Artystów Scen Polskich, ale również najbliższych przyjaciół i krewnych - m.in. wnuczkę, Zofię Lutkiewicz, czy Krystynę Jandę. W chwili śmierci miała 95 lat.

Wiesława Mazurkiewicz karierę rozwijała do ostatnich lat życia - w ostatnim filmie zagrała w 2019 roku. Była to krótkometrażowa produkcja „Baba z tramwaju”, gdzie artystka zagrała tytułową rolę. 

Przez lata Mazurkiewicz współpracowała z Teatrem Powszechnym, a potem przeniosła się do Och-Teatru i Teatru Polonia - placówek prowadzonych przez Krystynę Jandę. 

Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 1954 roku jako bufetowa w filmie „Niedaleko Warszawy”. Początkowo powierzano jej głównie mniej znaczące role, ale z biegiem czasu zyskała na popularności i otrzymała większe wyzwania i bardziej charakterystyczne kreacje. 

Poza tym aktorka była znana z ról w takich filmach jak „Faraon” jako królowa Nikotris. W „Stawce większej niż życie” zagrała major Hannę Bösel, w „Potopie” - towarzyszącą Oleńce ciotkę Kulewiecówną, a w „Hydrozagadce” - kwiaciarkę. Pojawiła się również w „Lalce”, „Przesłuchaniu” oraz „Rozmowach kontrolowanych”. 

Oprócz tego Mazurkiewicz znana była ze swojego charakterystycznego głosu, który kojarzą młodzi w całej Polsce, głównie za sprawą jej roli jako profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze. Użyczyła również głosu w takich produkcjach jak „Mój brat niedźwiedź”,„Dinozaur” czy „Anastazja”.

Prywatnie Wiesława Mazurkiewicz była żoną zmarłego w 2017 roku Gustawa Lutkiewicza, również aktora. Wspólnie zagrali parę małżeńską w filmie „Zakole”. Ich wnuczka, Zofia Lutkiewicz, pracuje w Fundacji Stefana Batorego. 

Środowisko i rodzina żegna Mazurkiewicz

Krystyna Janda w swoim wpisie nawiązała do współpracy Mazurkiewicz z jej teatrami. Nazwała aktorkę przyjaciółką całego zespołu. 

Z babcią pożegnała się również wnuczka, Zofia. We wzruszających słowach napisała, że dla niej Mazurkiewicz na zawsze pozostanie „bunią” i prywatną profesor McGonagall.

30 marca rozeszła się wieść o śmierci córki Mazurkiewicz i Lutkiewicza, a mamy Zofii, Katarzyny Lutkiewicz. Kobieta długo chorowała na nowotwór. Jej pogrzeb odbył się tydzień przed śmiercią aktorki. 

Matka, podobnie jak wcześniej jej córka, spocznie na Powązkach Wojskowych. Jak na razie nie podano jednak informacji o dacie pogrzebu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Beata K. po pijackim incydencie straci gigantyczne pieniądze. Ekspert wskazuje, jak może odzyskać zaufanie fanów

Czytaj więcej >
Nie żyje

Gwiazdy

Nie żyje Michael K. Williams. Gwiazda "Zakazanego imperium" i "Prawa ulicy" miała 54 lata

Czytaj więcej >
Policja wyjaśnia, dlaczego Beata K. nie trafiła na izbę wytrzeźwień

Gwiazdy

Rzecznik policji tłumaczy, dlaczego Beata K. nie trafiła do izby wytrzeźwień. "Nie było żadnych przesłanek"

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Top Model. Marianna Schreiber przeprasza za homofobiczny wpis

Czytaj więcej >
Nie żyje Mikis Theodorakis

Gwiazdy

Nie żyje Mikis Theodorakis. Autor muzyki do filmu "Grek Zorba" miał 96 lat

Czytaj więcej >
DUOTONE / Pixabay

Gwiazdy

Nie żyje raper Marcus Birks. Koronasceptyczny muzyk zmienił zdanie na temat pandemii, gdy sam zachorował na COVID-19

Czytaj więcej >