wtv.pl > Polityka > Zbigniew Ziobro próbuje ratować sytuację wnioskiem do TK. W UE rozporządzenie i tak będzie funkcjonowało
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:27

Zbigniew Ziobro próbuje ratować sytuację wnioskiem do TK. W UE rozporządzenie i tak będzie funkcjonowało

wtv
WTV.pl
  • Lider Solidarnej Polski nie ustaje w krytykowaniu przyjętej przez Mateusza Morawieckiego umowy budżetowej

  • Zbigniew Ziobro zapowiedział w Radiu Maryja złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności tzw. mechanizmu praworządności z polską konstytucją

  • "Być może intencja jest taka, aby po ewentualnym wyroku TK uznającym niezgodność unijnego rozporządzenia z konstytucją, w przyszłości Polska mogła próbować stosować weto przy niekorzystnych decyzjach dotyczących unijnych funduszy", mówi konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski, cytowany przez Onet

Zeszłoroczna jesień upłynęła pod znakiem brukselskich przepychanek wokół tzw. mechanizmu warunkowości. Rozporządzeniu, na mocy którego Komisja Europejska mogłaby wstrzymać wypłatę funduszy dla kraju, który naruszyłby zasady praworządności, sprzeciwiały się Polska i Węgry.

Koniec końców unijny budżet na lata 2021-2027 został jednak przyjęty. Szefowie rządów z Warszawy i Budapesztu obwieścili sukces, jakim miały być przyjęte na szczycie Rady Europejskiej rozwiązania, które rzekomo miałyby łagodzić działanie wspomnianego mechanizmu.

Eksperci wskazywali jednak, że ogłoszony tryumf jest w istocie jedynie pozorny.

Zbigniew Ziobro zapowiada wniosek do TK

Podobnego zdania jest Zbigniew Ziobro, który raz po raz wskazuje na niebezpieczeństwo, jakie czyhają na nasz kraj wobec decyzji Mateusza Morawieckiego.

Jest to bardzo groźny mechanizm (mechanizm praworządności – przyp. red.), bo będą w ten sposób uzurpować sobie prawo do ingerowania w sprawy – przekonywał w Radiu Maryja lider Solidarnej Polski (więcej na ten temat TUTAJ).

Jednocześnie zapowiedział wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania mechanizmu praworządności z konstytucją.

Chcę podjąć działania procesowe, aby wykazać, że rozporządzenie jest sprzeczne z polską konstytucją, a jest w bardzo wielu punktach. Mam nadzieję, że w konsekwencji uda się doprowadzić do zablokowania, choć będzie to bardzo trudne, negatywnych konsekwencji dla przyszłości Polski wynikających z drogi, którą wybrały niektóre dominujące państwa, jak Niemcy. Drogi przekształcenia Unii Europejskiej w coś, co byłoby docelowo państwem federalnym – mówił Zbigniew Ziobro, cytowany przez Onet.

Ziobro walczy o weto?

O ocenę zapowiedzi prokuratura generalnego wspomniany portal poprosił konstytucjonalistę dr hab. Ryszarda Piotrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert zastanawia się, czy działania Ziobry mogą sugerować, czy "wnioskodawca chce, abyśmy w Polsce nie stosowali art. 2 Traktatu o UE, który mówi o praworządności".

Być może intencja jest taka, aby po ewentualnym wyroku TK uznającym niezgodność unijnego rozporządzenia z konstytucją, w przyszłości Polska mogła próbować stosować weto przy niekorzystnych decyzjach dotyczących unijnych funduszy. Wtedy taki wyrok TK byłby podstawą, swoistą "podkładką", by takie weto zastosować, zasłaniając się konstytucją – mówi Onetowi dr hab. Piotrowski.

Na zakończenie konstytucjonalista zaznacza, że "wykorzystywanie Trybunału do realizacji celów politycznych jest w sposób oczywisty niezgodne z unijną zasadą państwa prawa".

źródło: Radio Maryja / Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane