wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zbigniew Ziobro próbuje ratować sytuację wnioskiem do TK. W UE rozporządzenie i tak będzie funkcjonowało

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że nie podda się w sprawie uzależnienia wypłat unijnego budżetu od przestrzegania mechanizmu praworządności. Minister sprawiedliwości złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia Komis

  • Lider Solidarnej Polski nie ustaje w krytykowaniu przyjętej przez Mateusza Morawieckiego umowy budżetowej

  • Zbigniew Ziobro zapowiedział w Radiu Maryja złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności tzw. mechanizmu praworządności z polską konstytucją

  • "Być może intencja jest taka, aby po ewentualnym wyroku TK uznającym niezgodność unijnego rozporządzenia z konstytucją, w przyszłości Polska mogła próbować stosować weto przy niekorzystnych decyzjach dotyczących unijnych funduszy", mówi konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski, cytowany przez Onet

Zeszłoroczna jesień upłynęła pod znakiem brukselskich przepychanek wokół tzw. mechanizmu warunkowości. Rozporządzeniu, na mocy którego Komisja Europejska mogłaby wstrzymać wypłatę funduszy dla kraju, który naruszyłby zasady praworządności, sprzeciwiały się Polska i Węgry.

Koniec końców unijny budżet na lata 2021-2027 został jednak przyjęty. Szefowie rządów z Warszawy i Budapesztu obwieścili sukces, jakim miały być przyjęte na szczycie Rady Europejskiej rozwiązania, które rzekomo miałyby łagodzić działanie wspomnianego mechanizmu.

Eksperci wskazywali jednak, że ogłoszony tryumf jest w istocie jedynie pozorny.

Zbigniew Ziobro zapowiada wniosek do TK

Podobnego zdania jest Zbigniew Ziobro, który raz po raz wskazuje na niebezpieczeństwo, jakie czyhają na nasz kraj wobec decyzji Mateusza Morawieckiego.

Jest to bardzo groźny mechanizm (mechanizm praworządności – przyp. red.), bo będą w ten sposób uzurpować sobie prawo do ingerowania w sprawy – przekonywał w Radiu Maryja lider Solidarnej Polski (więcej na ten temat TUTAJ).

Jednocześnie zapowiedział wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania mechanizmu praworządności z konstytucją.

Chcę podjąć działania procesowe, aby wykazać, że rozporządzenie jest sprzeczne z polską konstytucją, a jest w bardzo wielu punktach. Mam nadzieję, że w konsekwencji uda się doprowadzić do zablokowania, choć będzie to bardzo trudne, negatywnych konsekwencji dla przyszłości Polski wynikających z drogi, którą wybrały niektóre dominujące państwa, jak Niemcy. Drogi przekształcenia Unii Europejskiej w coś, co byłoby docelowo państwem federalnym – mówił Zbigniew Ziobro, cytowany przez Onet.

Ziobro walczy o weto?

O ocenę zapowiedzi prokuratura generalnego wspomniany portal poprosił konstytucjonalistę dr hab. Ryszarda Piotrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert zastanawia się, czy działania Ziobry mogą sugerować, czy "wnioskodawca chce, abyśmy w Polsce nie stosowali art. 2 Traktatu o UE, który mówi o praworządności".

Być może intencja jest taka, aby po ewentualnym wyroku TK uznającym niezgodność unijnego rozporządzenia z konstytucją, w przyszłości Polska mogła próbować stosować weto przy niekorzystnych decyzjach dotyczących unijnych funduszy. Wtedy taki wyrok TK byłby podstawą, swoistą "podkładką", by takie weto zastosować, zasłaniając się konstytucją – mówi Onetowi dr hab. Piotrowski.

Na zakończenie konstytucjonalista zaznacza, że "wykorzystywanie Trybunału do realizacji celów politycznych jest w sposób oczywisty niezgodne z unijną zasadą państwa prawa".

źródło: Radio Maryja / Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >