wtv.pl
Według sondażu IBRiS dla "Rz" zdecydowana większość obywateli chce poparcia przez opozycję Krajowego Planu Odbudowy.

Jakub Kaminski/East News

Zaskakujący wynik badania. Polki i Polacy o decyzji Lewicy

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Według sondażu IBRiS dla "Rz" zdecydowana większość obywateli chce, by opozycja zagłosowała z PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. – 2 mld zł, jakie poszły na telewizję pana Jacka Kurskiego, przynoszą swoje – ocenił poseł KO Bartł

Ku zaskoczeniu wielu trzej główni gracze Lewicy – Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg – spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim, a także wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Poinformowano, że drugi najważniejszy członek opozycji zagłosuje razem z PiS, jeśli partia rządząca potwierdzi na piśmie zgodę na warunki stawiane przez Lewicę.

Ugrupowanie miało zagwarantować w ten sposób budowę przynajmniej 75 tysięcy tanich mieszkań pod wynajem, przeznaczenie 30 proc. płynących z Brukseli środków dla samorządów, a także powołanie komitetu, który będzie monitorował wydatki.

Sondaż dla "Rz": 66 procent obywateli za wspólnym stanowiskiem PiS i opozycji

Według badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", znakomita większość Polek i Polaków chciałaby, by opozycyjne ugrupowania zagłosowały razem z Prawem i Sprawiedliwością w kwestii funduszu.

Z sondażu wynika, ze aż 66,3 proc. respondentów opowiada się za wspólnym stanowiskiem partii rządzącej i opozycji. Co piąty ankietowany (20,5 proc.) jest zdania, że podjęcie decyzji powinno zostać uzależnione od spełnienia stawianych PiS warunków.

Za zagłosowaniem przeciwko funduszowi (wraz z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry) opowiedziało się jedynie 2,7 proc. badanych. 10,5 proc. pytanych nie miało zdania.

Bartłomiej Sienkiewicz: Propaganda rządowa

Zgoła odmienne stanowisko przedstawia jednak Koalicja Obywatelska. Zdaniem cytowanego przez "Rz" byłego szefa MSWiA Bartłomieja Sienkiewicza "Lewica zdradziła opozycję i demokrację".

Poseł KO wskazał, że miejscem podobnych rozmów powinna być sala sejmowa, nie zaś zamknięty gabinet.

W podobnym tonie Sienkiewicz wypowiedział się, goszcząc w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Pytany o wspominany sondaż, poseł wskazał, że dzięki rządowej propagandzie wmówiono obywatelom, że w przypadku niezagłosowania za funduszem, pieniądze dla Polski po prostu przepadną.

Dodał, że istotnym czynnikiem były 2 mld zł przekazane na telewizję Jacka Kurskiego. – Polska tak naprawdę te pieniądze już dostała – zapewnił były szef MSWiA. I dodał: – Problem jest w tym, jak będziemy te pieniądze w kraju wydawać.

Platforma Obywatelska domaga się, by 40 proc. brukselskich środków zostało przydzielona samorządom. Zwrócono również uwagę na konieczność uważnego monitorowania pieniędzy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy, tak by w praktyce nie stały się one kolejnym narzędziem wyborczym w rękach PiS.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Burza po wywiadzie Moniki Pawłowskiej w TVN24. Internauci publikują zdjęcia

  • CBA przeszukuje dom syna Mariana Banasia

  • Konferencja Mateusza Morawieckiego. Jest decyzja ws. obostrzeń

Źródło: Rzeczpospolita | WP | WTV

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >

Polityka

Tadeusz Rydzyk otrzymał list od Andrzeja Dudy. Znamy jego treść

Czytaj więcej >

Polityka

Przemysław Czarnek proponuje zmiany w systemie oświaty

Czytaj więcej >

Polityka

Jacek Kurski odebrał Krzyż Stulecia Niepodległości. Mówił o "neobolszewickiej nawałnicy"

Czytaj więcej >