wtv.pl
CBA przeszukuje podwarszawskie mieszkanie syna prezesa NIK Mariana Banasia.

Piotr Molecki/East News

CBA przeszukuje dom syna Mariana Banasia

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Służby przeszukują podwarszawskie mieszkanie syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, wynika z doniesień Wirtualnej Polski. Akcję w domu Jakuba Banasia prowadzą agenci z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Według ustaleń WP polecenie w sprawie przeprowadzenia czynności przez agentów CBA zostało wydane przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Organ prowadzi śledztwo dotyczące rzekomych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia.

Dzisiejsza akcja Biura to kolejny etap postępowania przeciw byłemu ministrowi finansów.

Akcja CBA związana z działaniami NIK?

Czas wejścia do domu Jakuba Banasia trudno uznać za przypadkowy. Niespełna dwa dni temu Onet przekazał bowiem, że zarządzana przez Mariana Banasia Najwyższa Izba Kontroli ma opublikować raport w sprawie wyborów korespondencyjnych z maja 2020 roku.

Kontrola NIK miała wykazać, że za decyzją o przeprowadze**niu wyborów kopertowych nie stało w istocie zarządzane przez Jacka Sasina Ministerstwo Aktywów Państwowych, a sama Kancelaria Premiera**.

Zgromadzone przez organ dowody miałyby bezpośrednio obciążać premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa jego kancelarii Michała Dworczyka. O rewelacjach portalu pisaliśmy TUTAJ.

WP donosi, że kolejna próba przeszukania tej samej nieruchomości należącej do syna prezesa NIK rodzina Banasiów odbiera jako jednoznaczną "próbę nękania".

Pełnomocnik Mariana Banasia zwrócił uwagę, że rewizja pojawiła się tuż przed publikacją dokumentów w sprawie nieprawidłowości przy organizacji wyborów kopertowych, na które wydano przeszło 73 mln zł.

W przekazanych przedstawicielom władzy analizom rządowych prawników wskazano, że decyzja premiera nie posiadała odpowiedniej podstawy prawnej. W efekcie Morawieckiemu grozić może stanięcie przed Trybunałem Stanu bądź upadek rządu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP | Onet

Tagi:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >