wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zapadła decyzja o umieszczeniu dominikanina Pawła M. w areszcie

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wcześniejszy wniosek o to, by dominikanin Paweł M. tymczasowo umieszczony był w areszcie, został odrzucony. 31 marca Sąd Okręgowy w Katowicach orzekł jednak, że mężczyzna oskarżany o gwałt na zakonnicy trafi do aresztu. Na razie pewne jest, że będzie on t

Historia, w której rolę głównego bohatera gra dominikanin o. Paweł M. udowadnia, iż nie wolno bagatelizować problemu przestępców seksualnych ubranych w habity, czy sutanny. Jednocześnie nie podlega wątpliwościom fakt, że duchowny w całej tej historii gra rolę tego złego.

To właśnie dominikanin Paweł M. miał przed laty dopuścić się gwałtu na zakonnicy. Sami członkowie zakonu reprezentowanego przez zatrzymanego w areszcie duchownego w specjalnym oświadczeniu wskazali, że w okresie jego działalności w duszpasterstwie dochodziło do działań mających cechy sekty.

Po wielu latach dominikanin o. Paweł M. trafił do aresztu

Sąd Okręgowy w Katowicach zdecydował, że dominikanin Paweł M. trafi do aresztu na trzy miesiące. Wcześniej zupełnie inną decyzję w tej kwestii podjął Sąd Rejonowy w Katowicach.

W związku, z jakimi zarzutami zakonnik znalazł się na celowniku służb śledczych świeckich oraz kościelnych? Ponad 20 lat temu miał dopuścić się, nadużyć seksualnych, w tym gwałtu na zakonnicy. To jednak nie koniec zarzutów ciążących na duchownym.

Prócz gwałtu ponad 20 lat temu służący w duszpasterstwie we Wrocławiu miał stworzyć mechanizmy, które działały na tej samej zasadzie, jak sekty. Zarzuca się mu jednocześnie stosowanie względem członków duszpasterstwa przemocy psychicznej oraz fizycznej.

Dominikanie przepraszają

7 marca opublikowane zostało oficjalne oświadczenie braci Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu. Dominikanie przeprosili za to, co wyrządzone zostało przez jednego z członków ich formacji. „Zwracamy się do was z ogromnym bólem i wstydem. Stajemy przed wami w prawdzie, która mimo upływu lat coraz wyraźniej odsłania swoje przerażające oblicze”.

Ważną kwestią jest również fakt, iż w okresie pomiędzy odrzuceniem pierwszego wniosku o areszt względem o. Pawła M. został on pozbawiony prawa noszenia habitu, odprawiania mszy, a nawet kontaktowania się z osobami z zewnątrz. Umieszczony został w izolacji w zakonie.

Tomasz Terlikowski będzie badał sprawę wrocławskiego dominikanina

Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki informował wcześniej, że względem o. Pawła M. wszczęty został proces karny o wymiarze kanonicznym. Okazuje się, że zgromadzona dokumentacja trafi wprost do Kurii Generalnej Zakonu do Rzymu, a potem do stolicy apostolskiej.

30 marca na Twitterze Tomasz Terlikowski poinformował, że rozpoczął kierowanie komisją, która zajmie się badaniem tej sprawy. Ważny jest fakt, iż komisja posiada uprawnienia, które zezwalają jej na przesłuchiwanie członków zakonu.

Z informacji przekazanych mediom wynika, że prace komisji powołanej dekretem o. Pawła Kozackiego mają zakończyć się w czerwcu.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Raper Mata uderzył w TVP, Kurskiego i Pawłowicz. Sędzia odpowiedziała

  • Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie

  • Abp Głódź straci kolejne zaszczyty? Pałac Prezydencki odpowiada

Źródło: Polsat News / info.dominikanie.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >