wtv.pl

Marek BAZAK/East News

Zakaz handlu do zaostrzenia. Projekt ustawy już trafił do Sejmu

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zakaz handlu jest fikcją w zasadzie już od momentu wdrożenia, a w ciągu następnych lat jego obowiązywania kolejne dobitnie to udowadniały, legalnie otwierając się w niehandlowe niedziele. Sieciówki wykorzystują status placówek pocztowych, aby prowadzić sprzedaż mimo obowiązującego co tydzień zakazu. Z tymi nadużyciami zamierza walczyć PiS. Projekt nowelizacji ustawy w sprawie zakazu handlu już trafił do Sejmu.

Zakaz handlu zbyt łatwy do ominięcia

Zakaz handlu został wprowadzony w 2018 r., ale dopiero w 2020 r. rząd zdecydował się na radykalne zaostrzenie zasad. Harmonogram był bezlitosny - w ubiegłym roku było tylko siedem niedziel niehandlowych. Identyczne zasady obowiązują w tym roku.

Zakaz handlu to ogromne utrudnienie dla przedsiębiorców, dlatego też coraz więcej sieciówek stara się omijać zasady. Szlaki przetarła Żabka, która już trzy lata temu na drzwiach wejściowych umieściła naklejkę z informacją, że jest placówką pocztową, a więc może prowadzić sprzedaż w niedziele, w których obowiązuje zakaz handlu.

Taki wyjątek dopuszcza bowiem ustawa o zakazie handlu w niedziele i niektóre święta. Wystarczy, że sklep nawiąże współpracę z firmą kurierską i ma prawo działać w niedziele niehandlowe. Tropem Żabki poszło wiele sieciówek m.in. Topaz, Intermarche, Lewiatan czy Delikatesy Centrum, a w ostatnim czasie nawet Biedronka.

W ostatnim czasie placówką pocztową stał się również Kaufland, choć na razie nie otwiera sklepów w niedziele niehandlowe. Niedługo później poseł PiS Janusz Śniadek zapowiedział, że zakaz handlu zostanie zaostrzony. 

- To jest ewidentne nadużywanie pewnej luki prawnej, gdzie pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej otwartych jest wiele sklepów - ocenił Śniadek, który nadzorował wprowadzanie zakazu handlu w 2018 r. 

Zakaz handlu na nowych zasadach. Wnikliwe kontrole ewidencji uniemożliwią omijanie prawa

Poseł PiS nie ogranicza się wyłącznie do deklaracji. W czwartek 29 lipca projekt nowelizacji ustawy w sprawie zakazu handlu trafił do Sejmu. Jakie są jego zapisy?

Zakaz handlu nie będzie dotyczył tylko tych sklepów, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. Nowelizacja doprecyzowuje, że przedsiębiorcy będą musieli udowodnić, że przychody z tego tytułu wynoszą przynajmniej 50 proc.

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Wirtualna Polska donosi, że placówki handlowe, które korzystają z ustawowych wyjątków, będą musiały prowadzić podwójną ewidencję. W jednej rubryce mają dokumentować przychód ze sprzedaży ogólnej, a w drugiej - z działalności pocztowej. Przypomnijmy, że już teraz kara nałożona na sklep otwarty w niedzielę bezprawnie wynosić może od 1 tys. do nawet 100 tys. zł od placówki.

Śniadek ma nadzieje, że ostrzejszy zakaz handlu zacznie obowiązywać już na jesieni 2021 r. Tymczasem Polacy sprzeciwiają się nawet aktualnie obowiązującym ograniczeniom. Z sondażu przeprowadzonego przez firmę CBRE w połowie tego roku wynika, że 55 proc. Polaków domaga się możliwości kompletowania zakupów we wszystkie dni tygodnia.

W kwestii zniesienia zakazu handlu Polacy różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Na wsi 48 proc. ankietowanych uważa zakaz handlu za zbędny. Z kolei w największych miastach tego zdania jest aż 64 proc. respondentów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Biedronka otwiera kolejne sklepy. Wiemy, gdzie zrobisz zakupy w niedzielę

  • Telefon się urywa, ale śladów nie ma. Jacek Jaworek nadal na wolności

  • Oszustwo na "fałszywy abonament". Eksperci przestrzegają

Tagi:

Podobne artykuły

Gospodarka

Jak znaleźć lokalne firmy z branży mediów i PR? Pomocna będzie baza firm. Zobacz dlaczego!
Czytaj więcej >

Gospodarka

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Czytaj więcej >

Gospodarka

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Czytaj więcej >

Gospodarka

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Czytaj więcej >

Gospodarka

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Gospodarka

Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

O czym pamiętać, przygotowując grafik pracy?
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Czy frankowicze mogą taniej spłacać kredyt? Oszczędzanie na kursie franka
Czytaj więcej >
Gospodarka

Agata Jaroszewska

Prace serwisowe w mBanku. Klienci czasowo nie będą mogli płacić kartą, czy wypłacać pieniędzy z bankomatu
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Kantor internetowy dobrą alternatywą do zakupu tańszego franka szwajcarskiego
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Czym są ruchomości domowe w polisie mieszkaniowej?
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Kredyt konsolidacyjny - co to?
Czytaj więcej >