wtv.pl > Polska > Starogard Gdański: odnaleziono niewybuch. Trwa akcja saperów
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:19

Starogard Gdański: odnaleziono niewybuch. Trwa akcja saperów

Starogard Gdański
MARCIN SMULCZYNSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Starogard Gdański: policja otrzymała zgłoszenie, że na terenie budowy przy ul. Jana Pawła II odnaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuowani zostali mieszkańcy pobliskich budynków, zawieszono też lekcje w pobliskich przedszkolu i szkole. Saperzy mają zakończyć operację około południa.

W związku z pracami zablokowany jest również przejazd ulicami Kościuszki, Pomorską i Jana Pawła II.

Starogard Gdański: odnaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej

Jak poinformował nas oficer prasowy asp. sztab. Marcin Kunka ze starogardzkiej policji, jeszcze wczoraj funkcjonariusze odebrali zgłoszenie o podejrzanym metalowym przedmiocie odnalezionym na budowie przy ul. Jana Pawła II.

- Policjanci potwierdzili, że przedmiot jest niewybuchem z czasów II wojny światowej. Jego zabezpieczeniem zajęli się saperzy - mówił.

Ze względu na zagrożenie związane z ewentualną eksplozją niewybuchu, odwołano zajęcia w pobliskim przedszkolu i w szkole. Ewakuowano również mieszkańców pobliskich budynków.

- Akcja trwać będzie do około południa. Po jej zakończeniu do domów będą mogli wrócić wszyscy ewakuowani mieszkańcy - dodał oficer.

W międzyczasie zablokowano przejazd ulicami Kościuszki, Pomorską i Jana Pawła II, by zapewnić bezpieczeństwo kierowcom. Skierowano ich na objazdy.

Saperska robota. Niewybuchy w Polsce

W wielu miastach w Polsce, szczególnie na zachodzie, znaleźć można niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej - pozostałe na miejscu niewybuchy.

Co roku ich liczba zmniejsza się za sprawą kolejnych odkryć i zgłoszeń na policję. Niewybuchy są niebezpieczne nawet po tak długim czasie od ich porzucenia lub podłożenia.

- Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe - piszą na swojej stronie naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezentując wewnętrzne zasady bezpieczeństwa.

W razie odnalezienia podejrzanego przedmiotu, który przypominać może minę, granat lub inny pocisk lub materiał wybuchowy, należy natychmiast zawiadomić policję.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: MARCIN SMULCZYNSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne