wtv.pl > Świat > Wyciekły maile doktora Fauci'ego, eksperta. ws. chorób zakaźnych
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:50

Wyciekły maile doktora Fauci'ego, eksperta. ws. chorób zakaźnych

doktor fauci
MANDEL NGAN/AFP/East News

Anthony Fauci, doradca medyczny prezydentów Stanów Zjednoczonych, przekonuje, że koronawirus powstał w związku z przejściem na człowieka od zwierzęcia. Korespondencja lekarza sugeruje jednak co innego. O osobie Anthony'ego Fauci'ego zrobiło się głośno po tym, jak amerykańskie media, w tym stacja CNN, opublikowały zapisy elektronicznej korespondencji byłego doradcy medycznego Donalda Trumpa.

Jak przypomina Interia, w jednej z wiadomości sugerowano, że powstanie wirusa SARS-CoV-2 mogło być efektem działań naukowców.

Kontrowersje wokół maili doktora Fauci'ego

"New York Post" przypominał z kolei, że "niezwykłe cechy" koronawirusa miały być przedmiotem ostrzeżeń naukowców z laboratorium Scripps Research w La Jolla, w stanie Kalifornia. Wskazywano, że część cech wirusa mogło zostać zmodyfikowanych.

Według konserwatywnych mediów amerykańskich – jak również republikańskich senatorów – zarówno doktor Fauci, jak i amerykańska administracja już 31 stycznia wiedzieli, że "wyciek z laboratorium w Wuhanie był prawdopodobny".

Rewelacje zawarte w wiadomościach e-mail Fauci skomentował w CNN oraz na łamach "Newsweeka".

Były doradca medyczny Donalda Trumpa przekonywał, że doniesienia, według których ma bliskie relacje z naukowcami z Wuhan, należy uznać za bzdurę oraz "błędną interpretację jego korespondencji".

Według doktora Fauci'ego w wiadomościach wspominał transmisję wirusa "z gatunku na gatunek", a wersję o przeniesieniu go ze zwierzęcia na człowieka potwierdzać mają też historyczne obserwacje.

W rozmowie z CNN po raz kolejny zaznaczył, że owy sposób transmisji wydaje się "najbardziej prawdopodobny".

Cytowany przez Interię wirusolog zapewnił jednak, że "zachowuje otwarty umysł". Dodał, że jeśli pochodzenie wirusa może być inne, wyciek z laboratorium powinien być brany pod uwagę.

Doktor Fauci wyraził jednak sceptycyzm wobec teorii, według której Chińczycy mieliby celowo stworzyć wirusa "jednocześnie zabijającego ich samych i innych ludzi".

Wspomniany portal przypomniał, że w piątek poparcia ekspertowi udzielił Joe Biden. Amerykański przywódca zapewnił, że "ma duże zaufanie" do działań byłego doradcy m.in. Trumpa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia | PAP

Powiązane