wtv.pl
Wyciekły dane osobowe ponad 20 tys. osób, w tym m.in. policjantów i celników.

(zdj. ilustr.) pxhere.com (CC0 Public Domain)

Wyciekły dane 20 000 osób - policjantów, strażaków, celników, pograniczników i innych

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wyciekły dane osobowe ponad 20 tys. osób, w tym m.in. policjantów i celników. Wrażliwe materiały zostały nieopatrznie udostępnione przez jednego z pracowników Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wśród nich znalazły się m.i

O udostępnieniu pliku Excela, który zawierał dane osobowe aż 20 tysięcy funkcjonariuszy publicznych, poinformował portal niebezpiecznik.pl. Jak podano, udostępniono prywatne informacje m.in. policjantów, funkcjonariuszy SOP, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz celników.

Pobierając plik, mogliśmy z łatwością uzyskać dostęp do nazwisk, numerów PESEL, numerów telefonów, adresów mailowych oraz dokładnych miejsc pracy wspomnianej grupy.

Wyciekły dane osobowe tysięcy funkcjonariuszy

Co ciekawe, według informacji portalu za wyciekiem stoi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jeden z pracowników – prawdopodobnie przez pomyłkę – udostępnił je na serwisie ArcGIS, służącym do wizualizacji danych.

Zdaniem portalu budowa pliku sugeruje, że lista obejmowała funkcjonariuszy, którzy zostali zgłoszeni do przyjęcia szczepionki, a wszystkich zgłoszeń mógł dokonywać jeden pracownik RCB.

Wyciek danych osób związanych m.in. z wymiarem sprawiedliwości w naturalny sposób prowadzi do licznych kłopotów. Informacje mogą trafić m.in. do przestępców zatrzymanych przez funkcjonariuszy.

Wspomniany portal zwraca uwagę, że choć wyciek nie objął prywatnych adresów, pozostałe dane mogą posłużyć do ich ustalenia (numer telefonu można choćby powiązać z zakupami w internetowych sklepach).

Warto zwrócić uwagę, że ArcGIS skupia na swej platformie przede wszystkim badaczy etycznych, przez co istnieje szansa, że dane osobowe nie trafiły do nieodpowiednich grup. Należy jednak pamiętać, że możliwość założenia konta na stronie przysługuje każdemu.

Reakcja RCB

Po interwencji przedstawicieli serwisu, którzy poinformowali Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o problemie, RCB natychmiast zdecydowało o usunięciu pliku ze wspomnianej platformy.

Jednocześnie poinformowano o wszczęciu "wewnętrznej procedury wyjaśniającej" nieplanowany wyciek danych funkcjonariuszy.

W tej chwili prowadzimy spotkanie operacyjne, w trakcie którego analizujemy potencjalne przyczyny zaistniałej sytuacji, poinformowano w odpowiedzi, której szczegóły przytacza niebezpiecznik.pl.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Niebezpiecznik.pl

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >