wtv.pl
Wielkanoc

Jakub Kaminski/East News

Niedzielski o otwartych świątyniach przed Wielkanocą: Trudno rozważać, by święta odbywały się bez wizyty w kościele

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Adam Niedzielski powiedział, jakie obostrzenia mogą czekać nas w Wielkanoc. Wcześniejsze deklaracje dotyczące konkretnych obostrzeniowych regulacji będą powoli wchodzić w życie. Zapowiedziano, jak sprawa będzie wyglądała w kościołach. Słowa ministra mogą

  • Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej powiedział, jak sytuacja z obostrzeniami będzie wyglądała na Wielkanoc

  • We wcześniejszych zaleceniach podkreślał, że tegoroczne święta powinniśmy spędzić tak, jak poprzednie - jedynie z najbliższą rodziną

  • Zaskakiwać może więc decyzja w kontekście kościołów - oficjalnej można spodziewać się we czwartek, ale raczej potwierdzono to, że pozostaną one otwarte z racji świąt

Zakażenia mogą mieć jednak wpływ na zmianę decyzji, choć w przypadku otwarcia lub zamknięcia kościołów trudno w to uwierzyć. 

Jak będzie wyglądała Wielkanoc? Adam Niedzielski zapowiedział

15 marca odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KRPM Michała Dworczyka. Opowiedzieli podczas niej o sytuacji, jaka panuje w tej chwili w obrębie szczepień i w kwestii zachorowań. 

- Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie - pisał na swoim Twitterze Adam Niedzielski, podkreślając, jak duże ma to znaczenie dla panujących w tej chwili w Polsce obostrzeń.

Prócz kolejnych usprawnień, wciąż tematem numer jeden była kwestia świąt. Tegoroczna Wielkanoc ma upłynąć w podobnym tonie do tej, jakiej doświadczyliśmy w zeszłym roku - najlepiej, by święta spędzić w swoich domach jedynie w towarzystwie najbliższej rodziny. Tym bardziej dziwne wydają się słowa ministra w kwestii kościołów.

Od początku pandemii kościoły stały się jednym z symboli uprzywilejowanego traktowania Kościoła przez państwo. Choć znacznie ograniczono liczbę osób mogących przebywać w murach świątyń, to często kwestie te nie były przestrzegane - wielu parafiom udawało się unikać kary nałożonej za nieprzestrzeganie tego ważnego przepisu. 

Pandemia jest w pełni i według wcześniejszych zapowiedzi, szczyt trzeciej fali ma przypaść właśnie na Wielkanoc. Czy w takim wypadku pozostawianie kościołów otwartymi jest rozsądne? Niedzielski poinformował, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Kościoły otwarte na Wielkanoc? To możliwy scenariusz

Jak informował podczas odpowiadania na pytania szef resortu zdrowia, właściwe informacje dotyczące obostrzeń powinny być znane w środę lub we czwartek. To samo ma tyczyć się kwestii otwartych kościołów. 

- W perspektywie czwartku podejmiemy ostateczną decyzję. Mamy zbliżający się okres świąt i trudno rozważać, żeby w naszej tradycji święta te odbywały się bez wizyty w kościele - mówił. Jednocześnie minister przypomniał, że w świątyniach obowiązują limity osobowe, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia.

Problemy z ograniczeniami w kościołach widać jednak codziennie. W niektórych parafiach obostrzenia są nagminnie łamane, na msze przybywa o wiele więcej osób niż powinno. Część księży lekceważy również pandemię, twierdząc, że udział we mszy jest ważniejszy niż życia uczestników. 

W czwartek dowiemy się, czy w związku z ewentualnym pozostawieniem kościołów otwartymi na święta, jak nieoficjalnie zapowiedział Niedzielski, pojawią się kolejne limity związane z liczbą osób w świątyniach. Być może zostaną również wprowadzone mocniejsze kontrole różnych ośrodków. Decyzja zostanie podjęta niedługo.

źródło: [tvn24.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >