wtv.pl

(zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Jak podaje "SE", Jarosław Kaczyński otrzymuje ponad 7 tysięcy złotych emerytury. Zgodnie z najnowszym oświadczeniem majątkowym, wicepremier posiada 129 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca także kredyt na 100 tysięcy złotych. Polityk nie posiada oszczędności w walucie obcej, czy też papierów wartościowych. Posiada za to nieruchomość o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Nie wiemy, ile pieniędzy czerpie z racji sprawowanej funkcji posła oraz zastępcy Prezesa Rady Ministrów. 

Jarosław Kaczyński przekracza kryterium dochodowe. Nie dostanie ponad tysiąca złotych dodatku

Deklarowany przychód uniemożliwia pobieranie 14. emerytury. Ustawa rządu została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zachowano próg dochodowy w wysokości 2 900 złotych brutto. Wysokość dodatku wynosi 1250 złotych brutto, czyli niewiele powyżej tysiąca złotych. Przepisy uwzględniają zasadę złotówka za złotówkę. Żadnych pieniędzy nie otrzymają ci, którzy mogą liczyć na 4 tysiące 200 zł świadczenia.

Uprawnionych do skorzystania z świadczenia jest 7 milionów 900 tysięcy osób, czyli 94% świadczeniobiorców. Pierwsze przelewy dotrą do seniorów już w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach środków należy spodziewać się w grudniu.

Jarosław Kaczyński ma jednak powody, by wyczekiwać kwietnia. Jeden z programów Zjednoczonej Prawicy uprawnia go do pobrania 1250 złotych brutto dodatku. Kryterium dochodowym nie objęto 13. emerytury, co oznacza, iż otrzyma ją każdy przedstawiciel starszego pokolenia. 

14. i 13. emerytura, łącznie, będzie kosztować Skarb Państwa 22 miliardy zł. Pieniądze nie mogą podlegać egzekucjom czy też innego rodzaju potrąceniom. Program socjalny będzie finansowany w ramach Funduszu Solidarnościowego, jednak Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że nie zabraknie środków na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. 

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego podlega waloryzacji. Świadczenia już od marca wzrosły o 3,24%. Zakładając, że polityk czerpie 7 tysięcy złotych, od początku miesiąca, pobiera 7210 złotych.

Według wyliczeń "SE" w progu dochodowym mieści się jednak Antoni Macierewicz. Jego emerytura ma wynosić blisko 3,5 tysiąca złotych. Po uwzględnieniu zasady złotówka za złotówkę były minister obrony narodowej otrzyma 650 złotych. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Tragiczna katastrofa lotnicza na lotnisku. Ocalały tylko dwie osoby

  • Dziennik Zachodni: Andrzej Duda przesłuchany. Wszystko odbyło się w Pałacu Prezydenckim

  • "Funkcjonariusz rozcinał zapięcie do roweru na szyi protestującej piłą łańcuchową"

Źródło: [Super Express]

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Alan Wysocki

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]