wtv.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:15

Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury

Jarosław Kaczyński
(zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Jak podaje "SE", Jarosław Kaczyński otrzymuje ponad 7 tysięcy złotych emerytury. Zgodnie z najnowszym oświadczeniem majątkowym, wicepremier posiada 129 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca także kredyt na 100 tysięcy złotych. Polityk nie posiada oszczędności w walucie obcej, czy też papierów wartościowych. Posiada za to nieruchomość o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Nie wiemy, ile pieniędzy czerpie z racji sprawowanej funkcji posła oraz zastępcy Prezesa Rady Ministrów. 

Jarosław Kaczyński przekracza kryterium dochodowe. Nie dostanie ponad tysiąca złotych dodatku

Deklarowany przychód uniemożliwia pobieranie 14. emerytury. Ustawa rządu została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zachowano próg dochodowy w wysokości 2 900 złotych brutto. Wysokość dodatku wynosi 1250 złotych brutto, czyli niewiele powyżej tysiąca złotych. Przepisy uwzględniają zasadę złotówka za złotówkę. Żadnych pieniędzy nie otrzymają ci, którzy mogą liczyć na 4 tysiące 200 zł świadczenia.

Uprawnionych do skorzystania z świadczenia jest 7 milionów 900 tysięcy osób, czyli 94% świadczeniobiorców. Pierwsze przelewy dotrą do seniorów już w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach środków należy spodziewać się w grudniu.

Jarosław Kaczyński ma jednak powody, by wyczekiwać kwietnia. Jeden z programów Zjednoczonej Prawicy uprawnia go do pobrania 1250 złotych brutto dodatku. Kryterium dochodowym nie objęto 13. emerytury, co oznacza, iż otrzyma ją każdy przedstawiciel starszego pokolenia. 

14. i 13. emerytura, łącznie, będzie kosztować Skarb Państwa 22 miliardy zł. Pieniądze nie mogą podlegać egzekucjom czy też innego rodzaju potrąceniom. Program socjalny będzie finansowany w ramach Funduszu Solidarnościowego, jednak Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że nie zabraknie środków na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. 

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego podlega waloryzacji. Świadczenia już od marca wzrosły o 3,24%. Zakładając, że polityk czerpie 7 tysięcy złotych, od początku miesiąca, pobiera 7210 złotych.

Według wyliczeń "SE" w progu dochodowym mieści się jednak Antoni Macierewicz. Jego emerytura ma wynosić blisko 3,5 tysiąca złotych. Po uwzględnieniu zasady złotówka za złotówkę były minister obrony narodowej otrzyma 650 złotych. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Super Express]

Powiązane