wtv.pl > Polityka > Wiceminister o wyroku TK: "Chore dzieci też mają prawo do życia". Tylko co z matkami i ich losem?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:26

Wiceminister o wyroku TK: "Chore dzieci też mają prawo do życia". Tylko co z matkami i ich losem?

wtv
WTV.pl
  • W czasie środowego wydania "Gościa Wydarzeń" Dorota Gawryluk rozmawiała z wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbarą Sochą

  • Polityczka potwierdziła, że zgadza się z wyrokiem TK

  • Wskazała, że nikt nie ma powinien odbierać prawa do życia chorym dzieciom

  • Poza podzieleniem się osobistą opinią światopoglądową, nie pojawiły się jednak propozycje, jak poprawić los rodzin borykających się z niepełnosprawnościami

Jednym z głównych tematów wieczornych serwisów było uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i właśnie w związku z pytaniem nawiązującym do Strajku Kobiet wiceminister Barbara Socha zdecydowała się na przekazanie widzom Polsatu jasnego stanowiska w tej sprawie.

Ochrona życia to według wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej to swoisty powód do ignorowania zdania i prawa do decydowania kobiet. W czasie rozmowy w "Gościu Wydarzeń" polityczka przejrzyście wyjaśniła, dlaczego popiera wyrok wydany 22 października 2020 r. przez TK.

W czasie "Gościa Wydarzeń" wiceminister Barbara Socha odniosła się do Strajku Kobiet

Niemal każda z planowanych wieczornych, telewizyjnych rozmów musiała zmienić wcześniej zakładany scenariusz i zapewne nie ominęło to również wiceminister Barbary Sochy, goszczącej na antenie Polsat News. Dorota Gawryluk w czasie "Gościa Wydarzeń" zapytała o ją o stanowisko ws. wyroku TK oraz jego uzasadnienia.

Pierwsze odniesienie dotyczyło mocnych słów Marty Lempart, z których liderka Strajku Kobiet niemal słynie. Nie decyduje się bowiem na dyplomatyczne stwierdzenia i używa wulgaryzmów, dodatkowo nazywając rząd "bandą baranów".

- Staram się rozumieć emocję, choć nie ukrywam, że poziom emocji i języka, który temu towarzyszy w przestrzeni publicznej jest raczej nieakceptowalny. Mam na myśli wszystkie doniesienia i zapowiedzi związane z przedstawicielami Strajku Kobiet. Być może, część z pań, które poparły Strajk Kobiet, nie do końca rozumie, czego dotyczą zmiany zawarte w wyroku TK - oświadczyła na antenie Polsat News wiceminister Barbara Socha.

Barbara Socha popiera wyrok TK i w pełni się z nim zgadza

Wydaje się, że wiceminister stoi w linii ze wszystkimi, którzy za wszelką cenę będą bronić życia płodu do czasu narodzin. Zabronienie aborcji nie sprawi jednak, że ta przestanie istnieć, a wyrok w rzeczywistości najmocniej uderzy w osoby będące w gorszej sytuacji materialnej, gdyż to właśnie im realnie zostają odebrane prawa.

- Nie możemy sobie wybrać, czyje życie chcemy chronić. Każde życie ludzkie, niezależnie od tego, czy to jest życie dziecka, czy to jest osoba starsza, czy w pełni sił, czy to osoba, która jest w stanie śpiączki - jest pod ochroną państwa - przekonywała w rozmowie z Dorotą Gawryluk wiceminister Barbara Socha.

Niestety za słowami nie idą czyny i próżno szukać równie odgórnych, państwowych masowych akcji mających poprawić byt dzieci w domach dziecka, czy stworzenia zaplecza medycznego i społecznego dla matek, które decydują się na urodzenie i wychowanie dziecka obarczonego wadami genetycznymi.

Co z matkami, które będą rodzić ze świadomością, że ich dziecko będzie cierpieć?

- Chore dzieci też mają prawo do życia. W mocy pozostają przesłanki, które są uwzględnione w ustawie o planowaniu rodziny. Pierwsza dotyczy zagrożenia zdrowia i życia kobiety. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia zdrowia i życia kobiety, nadal można w Polsce dokonywać zabiegu przerywania ciąży. W drugim przypadku, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Nie ma delegalizacji aborcji w Polsce - przekonywała w "Gościu Wydarzeń" wiceminister.

Oczywiście nikt nie zabrania heroizmu kobietom, które chcą podporządkować swoje życie wychowywaniu swoich niepełnosprawnych dzieci. Zasługuje to na pełne uznanie, jednak w tym przypadku jest to ich świadoma decyzja i to właśnie o wymiar oraz ograniczanie tej decyzji chodzi większości osób sprzeciwiających się działaniom Trybunału Konstytucyjnego.

Być może, zamiast zakazywać terminacji ciąży, rząd powinien pochylić się nad stworzeniem zaplecza gwarantującego poczucie bezpieczeństwa rodzinom, które będą musiały podjąć decyzję, czy są w stanie wychować chore dziecko.

Zdjęcie wyróżniające to fragment programu "Gość Wydarzeń" z dnia 27.01.2021 r. Całość materiału dostępna jest pod adresem polsatnews.pl

Źródło: polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane