wtv.pl > TV > Wiadomości TVP zaatakowały Adama Bodnara
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:18

Wiadomości TVP zaatakowały Adama Bodnara

W czwartkowym wydaniu "Wiadomości" TVP zrealizowała aż dwa materiały dotyczące byłego już Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.
wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 16.04.21)

Przypomnijmy, że Trybunał Kostytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że zapis, który pozwalał Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pełnienie obowiązków po zakończeniu kadencji i do czasu wyboru jego następcy, jest niezgodny z Konstytucją.

Finalnie Adama Bodnara usunięto za stanowiska. Zaledwie kilka godzin później nowym RPO wybrano Bartłomieja Wróblewskiego. Teraz sprawą zajmie się Senat.

"Wiadomości" TVP uderzyły w Bodnara

Główne pasmo informacyjne Telewizji Polskiej zadbało o to, by przekazać telewidzom narrację, według której decyzja TK była wyższą koniecznością, a były RPO upolitycznił stanowisko i służył tylko jednej stronie. W wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP zrealizowano aż dwa materiały, w którym omówiono usunięcie Adama Bodnara z pozycji rzecznika.

W materiale "Bodnar musi zakończyć urzędowanie" zwrócono uwagę, ze wniosek do Trybunału ws. przepisu, który pozwalał rzecznikowi sprawować urząd po upływie kadencji, złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Po zapewnieniu, że zapis z całą pewnością był niezgodny z Konstytucją, wskazano, że innego zdania są posłowie opozycji, w tym klub Platformy Obywatelskiej, czy Szymon Hołownia, który zaznaczył, że zakwestionowany przez organ przepis obowiązywał z powodzeniem przez 30 lat.

Dodano, że wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej wywołał reakcję brukselskich organizacji, które nazwano "lewicowo-liberalnymi elitami", a do reakcji wezwano choćby Komisję Europejską.

"Rzecznik lewicowo-liberalnych elit"

Do wspomnianych elit nawiązano również w kolejnym materiale, w którym przekonywano, że wybrany w 2015 roku Rzecznik Praw Obywatelskich był w istocie rzecznikiem wyłącznie jednej partii.

Jako przykład służenia "lewicowo-liberalnym elitom" wymieniono choćby zakwestionowanie siły używanej przez policjantów wobec osób protestujących po zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny.

Adam Bodnar jako Rzecznik Praw Obywatelskich zaatakował też naród polski, utrwalając sfałszowaną i krzywdzącą nas historyczną narrację – zapewniono w "Wiadomościach". Jako dowód przytoczono słowa Bodnara, który zaznaczył, że w realizowaniu holokaustu uczestniczyło wiele narodów, w tym – choć jak dodał, mówi to z ubolewaniem – Polacy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wiadomosci.tvp