wtv.pl > TV > Danuta Holecka opowiedziała o swej młodości i drodze do TVP
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:18

Danuta Holecka opowiedziała o swej młodości i drodze do TVP

Danuta Holecka postanowiła opowiedzieć o tym, jak trafiła do Telewizji Polskiej.
TRICOLORS/East News

Niewiele osób kojarzy nam się z nadejściem "dobrej zmiany" w mediach publicznych równie mocno, co Danuta Holecka. W 2016 roku, już po objęciu przewodnictwa nad TVP przez Jacka Kurskiego, prezenterka na dobre powróciła do telewizji publicznej. Jej droga na zawodowy szczyt była jednak wyboista.

Danuta Holecka i nauka u zakonnic

Holecka wchodziła w dorosłość w dość osobliwym miejscu. Wielokrotnie podkreślająca swą religijność dziennikarza chodziła bowiem do liceum prowadzonego przez zakonnice. Nastoletnie lata spędziła w internacie liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie.

Po latach prezenterka przyznała, że szkołę opłacał jej dziadek, ponieważ rodzice nie mogli sobie na to pozwolić. – Na początku bardzo tęskniłam, ale po pół roku się przyzwyczaiłam – mówiła w rozmowie z "Dobrym tygodniem".

Zapewniała, że siostry dobrze traktowały swoich podopiecznych i nie zmuszały uczniów do konkretnych praktyk religijnych. – Uczyły nas, by własnymi słowami rozmawiać z Bogiem – opowiadała.

Wiara jest absolutnie nieodłącznym elementem każdej sekundy mojego życia. Nie ma dla mnie momentów, kiedy odłożyłabym ją na bok – opowiadała w 2013 roku, w rozmowie z portalem idziemy.pl.

Studia na SGH i konkurs dla prezenterów

Po zdanej maturze Danuta Holecka została w Warszawie i rozpoczęła studia ekonomiczne na prestiżowym SGH. Lata później zapewniała, że chciała mieć poważny zawód. Szukając pracy po studiach, dowiedziała się jednak o konkursie dla dziennikarzy i prezenterów, ogłoszonym przez telewizję publiczną.

Pomyślałam, że mogę spróbować – mówiła portalowi idziemy.pl. Zapewniała, że nie liczyła na sukces. Przesłuchania trwały kilka dni, a kolejki były ogromne. Jakiś czas później Holecką zaproszono jednak na drugi etap rekrutacji.

Następnego dnia dziennikarka znalazła się na liście dziennikarzy przyjętych do pracy w Telewizji Polskiej.

Ciocia Danusia

Holecka zadebiutowała w "Wiadomościach" w 1997 roku. Jej kariera w roli prowadzącej potrwała zaledwie kilka miesięcy. Prezenterka nie odeszła jednak z TVP i 6 lat później po raz kolejny poprowadziła główne pasmo informacyjne stacji.

Po niespełna roku dziennikarka po raz kolejny zniknęła z ekranu, by w 2010 roku znów poprowadzić "Wiadomości". Kolejno pracowała w TVP Info. Ostatnie jak dotąd podejście do zostania twarzą programu zaliczyła w roku 2016, już po objęciu steru Telewizji Polskiej przez Jacka Kurskiego.

Dziś pozycja Danuty Holeckiej w TVP jest niepodważalna. Na korytarzach mówi się o niej jako o "cioci Danusi".

Dziennikarka przeprowadza też wszystkie najważniejsze rozmowy z głównymi graczami obozu Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest tajemnicą, że Jarosław Kaczyński czy Andrzej Duda zazwyczaj zgadzają się wystąpić jedynie, gdy po drugiej stronie stołu czy monitora przebywa Holecka.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Dobry Tydzień / Idziemy.pl / WTV