wtv.pl
boże ciało - obostrzenia

Piotr Molecki/East News

Wiadomo już, co z restrykcjami na Boże Ciało. Biskupi wydali wytyczne

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Już w najbliższy czwartek, 3 czerwca, na terenie diecezji w całym kraju ruszą zwyczajowe uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała. W związku z utrzymywanymi obostrzeniami obchody najprawdopodobniej będą jednak nieco skromniejsze.

Wobec nadchodzącego Bożego Ciała biskupi zarządzający diecezjami na terenie kraju wystosowali już zalecenia związane z organizacją tradycyjnych procesji. Jak wskazuje Onet, część z nich zwleka jednak z publikacją wytycznych, czekając na zmianę obostrzeń.

Przypomnijmy, że na ten moment w miejscach kultu religijnego przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wierni muszą ponadto przestrzegać nakazu zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania przynajmniej 1,5-metrowych odstępów.

Co z procesjami w Boże Ciało?

Choć w zdecydowanej większości kościołów w trakcie tegorocznego Bożego Ciała nie uświadczymy zwyczajowych, idących przez miasto procesji, rzecz będzie przedstawiać się inaczej w zarządzanej przez abp. Marka Jędraszewskiego diecezji krakowskiej.

Według informacji Onetu uroczystości rozpoczną się od specjalnego nabożeństwa przed katedrą Wawelską. Kolejno procesja ruszy w kierunku Rynku Głównego, a po drodze wierni będą zatrzymywać się przy czterech ołtarzach ustawionych przy kościołach, w tym przy bazylice Mariackiej.

Andrzej Duda

Andrzej Duda podpisał ustawę dot. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

CZYTAJ DALEJ

Przed wspomnianą bazyliką msze odprawi kolejno metropolita krakowski abp. Jędraszewski, który zachęcał wiernych do tłumnego wzięcia udziału w uroczystościach. Co więcej, z doniesień portalu wynika, że archidiecezja krakowska nie wystosuje oficjalnych wytycznych dla podlegających jej parafii.

Centralną procesję, która zwykle rozpoczynała się na zlokalizowanej na Starym Mieście archikatedrze św. Jana Chrzciciela, odwołano jednak w Warszawie.

Jednocześnie archidiecezja warszawska wystosowała komunikat do proboszczów, w którym zaapelowano o przestrzeganie obowiązujących zaleceń sanitarnych. Zaznaczono, że organizacja procesji leży w gestii zarządców parafii.

Procesji centralnej z okazji Bożego Ciała nie będzie również w Kielcach oraz w Częstochowie, gdzie, jak podaje Onet, procesje odbywać się będą wyłącznie dokoła kościołów.

Na śmielszy krok zdecydowano się w Poznaniu, gdzie jak co roku procesja ruszy spod kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała i zatrzyma się pod bazyliką archikatedralną św. Ap. Piotra i Pawła.

Według informacji portalu decyzji w sprawie tegorocznego Bożego Ciała nie podjęła jeszcze archidiecezja łódzka. W komunikacie zwrócono uwagę na ciągle zmieniające się obostrzenia w związku ze spadkiem dobowej liczby zakażeń.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >