wtv.pl
Pfizer

East News

EMA dopuszcza szczepienia u osób od 12 do 15 lat

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Pfizer będzie dostępny dla kolejnej grupy? Eksperci wydali oficjalne stanowisko w sprawie szczepienia dzieci w wieku od 12. do 15. roku życia. Przypomnijmy, że to właśnie Europejska Agencja Leków odpowiada za wydawanie rekomendacji, na podstawie których Komisja Europejska wydaje decyzje o zapobieganiu pandemii dla wszystkich państw członkowskich.

"Komitet leków stosowanych u ludzi Europejskiej Agencji Leków zarekomendował udzielenie przedłużenia wskazania szczepionki na koronawirusa Comirnaty poprzez włączenie do procesu szczepień dzieci w wieku od 12 do 15 lat" - poinformowali przedstawiciele EMA za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

Należy podkreślić, że dzieci będą mogły szczepić się jedynie Pfizerem. Na ten moment nie wydano rekomendacji dla preparatów innych firm.

Pfizer już dla 12-latków. Jest oficjalne stanowisko

Eksperci przypominają, że dotychczasowe badania preparatu Pfizera i BioNtechu wskazywały na możliwość dopuszczenia go dla osób dorosłych, a także nastolatków od 16. roku życia. Po zatwierdzeniu rekomendacji przez Komisję Europejską potencjalnie rejestrować będą mogły się osoby w wieku od 12 do 15 lat.

Należy podkreślić, że proces rejestracji osób małoletnich będzie objęty specjalnymi decyzjami Ministerstwa Zdrowia. Z pewnością grupa nie będzie mogła samodzielnie zgłosić się na przyjęcie preparatu.

Henryk Samsonowicz

Nie żyje b. minister i historyk, profesor Henryk Samsonowicz

CZYTAJ DALEJ

Rekomendacja EMA musi zostać rozpatrzona przez Komisję Europejską. Dopiero po akceptacji kraje członkowskie będą mogły ruszyć ze szczepieniem dzieci i młodzieży.

Zabieg będzie identyczny, jak dla pozostałych pacjentów. Dzieci przyjmą dwie dawki preparatu poprzez domięśniowy zastrzyk w lewe ramię.

Przeprowadzone badania wykazały, że u badanych osób w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna po przyjęciu Pfizera jest identyczna, jak u osób powyżej 16. roku życia. Przebadano aż 2 260 dzieci.

Nie wykazano różnic w najczęściej występujących skutkach ubocznych. Można więc spodziewać się bólu głowy, mięśni lub ogólnego osłabienia.

"Comirnaty to szczepionka zapobiegająca rozwojowi koronawirusa. Zawiera cząsteczkę zwaną przekaźnikiem RNA (MRNA) z instrukcjami produkowania białka, znanego jako białko kolca, naturalnie wystąpującego w SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przez SARS-CoV-2" - przypominają eksperci.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:


Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >