wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

WHO zaapelowało do wszystkich obywateli krajów o noszenie maseczek. Mimo ściągania nakazów, pandemia jeszcze się nie skończyła, a w wielu krajach prym zaczyna wieźć odmiana Delta, która atakuje w tej chwili m.in. w Wielkiej Brytanii i doprowadziła do wysokiego poziomu zakażeń.

Może się okazać, że kolejna fala zachorowań wróci do Polski jeszcze latem. WHO prosi o przestrzeganie podstawowych zasad również wśród osób zaszczepionych.

Wielka Brytania

Ważna wiadomość dla niezaszczepionych. Po przylocie z Wielkiej Brytanii do Polski będą musieli przejść kwarantannę

CZYTAJ DALEJ

WHO zaapelowało o noszenie maseczek. Wszystko przez krążący po świecie wariant Delta koronawirusa

WHO nigdy nie uznała walki z pandemią za wygraną. Póki co wciąż pojawiają się apele dotyczące uwagi i roztropności w kwestii obostrzeń.

W rozmowie z dziennikarzami, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia,  dr Mariangela Simao, przyznała, że przed nami jeszcze długa droga, a przede wszystkim zaapelowała o kontynuowanie przestrzegania podstawowych zasad dystansu społecznego i noszenia masek.

- Ludzie nie powinni czuć się w pełni bezpieczni tylko dlatego, że przyjęli dwie dawki szczepionki. W dalszym ciągu muszą się chronić - mówiła.

Szczepienia przeciw koronawirusowi przede wszystkim pomogły zbudować odporność pozwalającą na łagodny przebieg choroby, nie znaczy to jednak, że nie zarażają siebie i innych. W wielu miejscach wciąż pozostaje również kwestia osób niezaszczepionych, które nie zdążyły lub nie mają zamiaru przyjąć preparatu.

Warto przypomnieć również, że w wielu krajach świata, a w Europie m.in. w Wielkiej Brytanii, szaleje wariant Delta koronawirusa, który znacznie zwiększył liczbę zachorowań. Podobnie sytuacja wygląda w Rosji.

Wariant Delta pojawi się w Polsce jesienią?

Ministerstwo Zdrowia uważnie obserwuje sytuację na świecie związaną z koronawirusem i wprowadza kolejne restrykcje i kwarantanny dla osób przybywających z krajów najbardziej zagrożonych działaniem nowego wariantu.

Osoby przylatujące lub przyjeżdżające z Wielkiej Brytanii, Brazylii, RPA czy Indii będą musiały przejść kwarantanne, chyba że otrzymały dwie dawki szczepienia. Czy ta metoda pozwoli zapobiec rozpowszechnianiu się wirusa w Polsce? Kwestia wydaje się sporna.

Jak donoszą badania, w Izraelu wśród zarażonych wariantem Delta są również osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu Pfizer. Nie powiedziano jednak, czy choroba wyniszczyła ich organizmy, czy też przeszli ją bez większych problemów.

Możliwe, że wariant Delta zagości w Polsce jesienią lub nawet wcześniej, jeśli doniesienia dotyczące zakażeń wśród osób zaszczepionych okażą się prawdziwe. Warto przypomnieć, że wciąż ok. 30 proc. Polaków nie zaszczepiło się. Większość to mieszkańcy mniejszych miast na wschodzie kraju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wp.pl, wtv.pl
zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >