wtv.pl > Gospodarka > Waloryzacja emerytury w 2022 to nadal zagadka? Eksperci nie zgadzają się z prognozami rządu PiS
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:58

Waloryzacja emerytury w 2022 to nadal zagadka? Eksperci nie zgadzają się z prognozami rządu PiS

Ile wyniesie waloryzacja emerytury w 2022 roku?
Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2022 roku? Okazuje się, że to spora zagadka. Rząd zakłada niższy niż obiecany jeszcze niedawno wzrost. Instytut Emerytalny wskazuje, że będzie on wyższy, jednak jest to związane tylko i wyłącznie z inflacją. Jak obecnie wygląda sytuacja emerytów?

Emerycie, sprawdź o ile wzrośnie twoje świadczenie w przyszłym roku. W Dzienniku Ustaw pojawiło się już właściwe rozporządzenie. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, niż mogło się wydawać.

Waloryzacja emerytur nie tak korzystna, jak zapowiadała władza

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość walczące o głosy emerytów i emerytek obiecywało przed wyborami znaczny wzrost świadczeń wypłacanych przez ZUS. Rzeczywistość zreflektowała jednak ich słowa.

Wcześniej wskazywano, że w życie wejdzie waloryzacja kwotowo-procentowa. Wzrost emerytury miał nie być niższy niż 70 zł brutto, czyli około 57 zł netto. Rozporządzenie pokazało jednak, że nie jest to już aktualny plan.

Wszystko wskazuje, że w 2022 roku waloryzacja emerytury wyniesie 4 proc. Jak to wygląda w przeliczeniu na liczby oraz dlaczego eksperci nie zgadzają się w tym aspekcie z rządem PiS?

Ponad 10 mld złotych więcej na emerytury w 2022 roku

Waloryzacja na poziomie 4 proc. to wydatek dla budżetu państwa wynoszący około 10,5 mld złotych. W przeliczeniu na pojedynczych emerytów liczby nie są już tak spektakularne.

W 2021 roku najniższa emerytura wynosi 1066,23 zł. Po przyszłorocznej waloryzacji planowo wzrośnie do 1107,25 złotych netto. Znaczy to, że wzrost wynosić będzie zaledwie 50 zł brutto, czyli 41 złotych netto.

Inflacja może pokrzyżować jednak plany rządzących. Instytut Emerytalny nieco inaczej patrzy na nadchodzącą waloryzację świadczeń emerytalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Rząd ma niedoszacowane prognozy?

"Fakt" podaje, iż eksperci Instytutu Emerytalnego wskazują inny poziom waloryzacji emerytur w 2022 roku. Ma on kształtować się nie na poziomie 4 proc., a aż 5,4. Dlaczego?

Niestety nie wiąże się to z dobrymi wiadomościami. Opierając się na prognozach członków Rady Polityki Pieniężnej, eksperci Instytutu Emerytalnego wskazują, że wzrost cen oraz inflacja zrobią swoje.

Wszystko wskazuje na to, że ceny wzrosną aż o 5 proc. Takie wskazania prezentuje zarówno Główny Urząd Statystyczny, jak i wspomniana Rada Polityki Pieniężnej.

Konkretna wysokość waloryzacji emerytury w 2022 roku pewna będzie dopiero w lutym przyszłego roku. Dopiero wtedy, na podstawie danych na temat wzrostu płac oraz cen, powstanie faktyczne wyliczenie tego, kto ile zyska.

W pierwszych wyliczeniach "Fakt" wskazuje, iż osoba pobierająca obecnie 1100 złotych emerytury na rękę po przyszłorocznej waloryzacji pobierać będzie 1142,20 zł (wzrost o 42,20 zł).

Więcej niż 100 złotych miesięcznie otrzymają osoby, których emerytura wynosi 2600 zł netto lub więcej. Przy świadczeniu emerytalnym wynoszącym obecnie 2700 zł netto w 2022 roku ZUS wypłacać będzie najprawdopodobniej 2806,28 zł (więcej o 106,28 zł).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: fakt.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK