wtv.pl > Świat > Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:57

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Niemcy chcą uchronić się przed dotkliwą czwartą falą pandemii i rozważają zaostrzenie zasad na granicach. Niezaszczepieni podróżni będą musieli okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Tymczasem Wielka Brytania planuje złagodzić graniczne restrykcje.

Niemcy stawiają dodatkowe wymogi dla przyjezdnych. Brak testu, brak wjazdu

Niemcy rozważają zaostrzenie zasad na granicach. Deutsche Welle donosi, że bardziej dotkliwe wymogi mają obowiązywać już od najbliższej niedzieli 1 sierpnia.

Dlaczego? Niemcy chcą przeciwdziałać czwartej fali pandemii, która zbliża się wielkimi krokami. Wszystko wskazuje na to, że od początku przyszłego miesiąca na niemieckich granicach trzeba będzie okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Premier Bawarii Markus Soeder przekonuje, że otrzymał zapewnienie od rządu federalnego, że nowy obowiązek będzie dotyczył wszystkich niezaszczepionych podróżnych bez względu na to, czy wjeżdżają samochodem, pociągiem czy przylatują samolotem.

Na ten moment nie wiadomo, jakie zasady Niemcy wdrożą względem ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Jednak wcześniej Horst Seehofer, niemiecki minister spraw wewnętrznych, zapewniał, że osoby, które przyjęły preparat lub przechorowały COVID-19 nie będą objęte dodatkowymi obostrzeniami na granicach.

Zmiany dotkną również Polaków

Z punktu widzenia Polaków plany Niemiec są niezbyt korzystne. 28 maja Polska została wykreślona z listy obszarów ryzyka, którą opracowuje Instytut Roberta Kocha. 

Obecnie każdy, kto przekracza granicę lądową nie musi ani rejestrować pojazdu, ani okazywać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Test jest obowiązkowy tylko dla Polaków podróżujących samolotem.

Niemcy zaostrzają zasady, a Wielka Brytania otwiera się na turystów

Wielka Brytania przyjęła zupełnie inną strategię niż Niemcy. Gazeta Wyborcza podaje, że od poniedziałku 2 sierpnia osoby w pełni zaszczepione nie będą kierowane na kwarantannę po przyjeździe do Anglii, Szkocji i Walii. Te zasady dotyczą obywateli Unii Europejskiej (poza Francją), państw EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein, Islandia), USA oraz Monako, Andory i Watykanu.

Wielka Brytania narzuca jednak warunki. Z kwarantanny będą zwolnione tylko te osoby, które przyjęły szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków, szwajcarskiego regulatora leków i amerykańską Agencję Żywności i Leków.

To ogromne ułatwienie dla większości obywateli państw europejskiej. Zgodnie z obecnymi zasadami kwarantanny mogą uniknąć wyłącznie osoby, które przyjęły preparat przeciwko koronawirusowi na terenie Wielkiej Brytanii.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane