wtv.pl
Czy to możliwe, aby już niedługo kurczaki nie były tak łatwo dostępne, jak teraz?

Usplash.com/victoriano

W sklepach może zabraknąć kurczaków. Branża drobiowa ostrzega, ceny poszybują w górę

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Obecnie kurczaki to najpopularniejsze mięso wybierane przez Polaków. To właśnie drób najczęściej trafia do sklepowych koszyków konsumentów odwiedzających sklepy. Wszystko jednak wskazuje na to, że branża stoi przed poważnymi pr

Czy to możliwe, że już niedługo kurczaki nie będą tak łatwo dostępne, jak dziś? Prognozy wskazują, że nie tylko będzie to problemem klientów oraz samych producentów mięsa drobiowego.

Niestety w Polsce coraz szersze kręgi zatacza ptasia grypa, która bezpośrednio wpływa na to, że kurczaki są droższe i zwyczajnie jest ich mniej. Choroba ta powoduje bowiem, iż właściciele ferm zmuszeni są masowo wybijać zwierzęta nią zarażone.

Polska: kurczaki w sklepach coraz droższe 

Do rzeczy, na które przeznaczyć będzie trzeba jeszcze większe pieniądze, dołączają kurczaki. Już dziś za drób przeciętny Kowalski płaci o 60 proc. więcej niż jeszcze pod koniec zeszłego roku. Według specjalistów sytuacja będzie pogarszać się dalej.

Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał ulec zmianie, ze względu na prognozę, iż hodowcy borykać będą się z niedoborem kurczaków. Powodem tej drastycznej podwyżki oraz przede wszystkim widma niemożności pokrycia zapotrzebowania rynku jest fakt, iż ptasia grypa coraz powszechniej atakuje kolejne fermy.

Ptasia grypa atakuje kolejne stada

Według informacji podanych przez portalspozywczy.pl, w sercu polskiej hodowli kurczaków, czyli w okolicach Żuromina i Mławy sytuacja jest obecnie najgorsza. Zapaść miała już decyzja o zabiciu całych stad, nawet w tych, gdzie ptasiej grypy jeszcze nie stwierdzono.

Hodowcy komentujący obecną sytuację dla dziennikarza portalspozywczy.pl kurczaki będą odczuwalnie mniej dostępne za jakieś 30-40 dni. Tylko w najbliższych tygodniach sytuacja ma pozostać niezmienna. Co jakiś czas na koncie Janusza Piechocińskiego na Twitterze pojawią się doniesienia o kolejnych ogniskach ptasiej grypy. Pod koniec marca informował on o chorobie wykrytej w Wielkopolsce, w powiecie kaliskim.

Należy jednak pamiętać, iż nie tylko ptasia grypa i konieczność uśmiercania zwierząt wpływa na rynek. Okazuje się, że cały proces rozmnażania zwierząt jest ograniczony z racji coraz mniejszej ilości osobników.

Rodzi się mniej kurczaków

Nie ulega wątpliwości, że ptasia grypa wpływa na aspekt reprodukcyjności zwierząt, a to również kształtuje rynek. Okazuje się, że zanim choroba zaczęła być przed kilkoma miesiącami wykrywana u kolejny stad, na świat przychodziło o 30 proc. więcej kurczaków niż obecnie.

Jeśli ten stan się przedłuży, to drób może nie być w sklepach już towarem tak powszechnym i łatwo dostępnym. Warto podkreślić, iż aż 80 proc. Polaków deklaruje, iż na ich talerzach kurczaki pojawiają się regularnie. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: portalspozywczy.pl / Wprost

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Zmiany, które ucieszą wielu pracowników. Od nowego roku wzrośnie pensja minimalna

Czytaj więcej >

Gospodarka

Abonament RTV. Przełomowa decyzja sądu w Poznaniu nadzieją dla dłużników

Czytaj więcej >

Gospodarka

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Ceny gazu idą w górę, winnym – wielka polityka

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polski Ład. Morawiecki: Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych

Czytaj więcej >
Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi, seniorzy dostaną więcej pieniędzy

Gospodarka

Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi. Świadczenia wzrosną nawet o 12 proc.

Czytaj więcej >
5 września to niedziela niehandlowa czy handlowa?

Gospodarka

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobisz zakupy 5 września?

Czytaj więcej >